Dopalacze w natarciu

Autor: |

W ubiegły czwartek, na drzwiach jednego ze sklepików w centrum miasta pojawiły się papierowe plomby. W ten sposób świdnicki sanepid walczy ze zmorą XXI wieku – dopalaczami, przez które, od początku tego roku, w samym województwie lubelskim, do szpitali trafiło ponad 150 osób z objawami zatrucia substancjami psychoaktywnymi.

– 9 lipca, w asyście policji, zamknęliśmy sklep, który pozostawał pod naszą kontrolą już od grudnia 2014 roku – mówi Jan Nowicki, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku. – Mieliśmy taką możliwość, ponieważ od 1 lipca weszły w życie nowe przepisy, dotyczące ustawy o narkomanii, a wykaz substancji psychotropowych rozszerzono o 114 kolejnych, uznanych za szkodliwe i zakazane. W chwili obecnej prowadzimy postępowanie administracyjne, a obiekt został zamknięty na 3 miesiące. Właścicielom grozi kara grzywny, wahająca się od 20 tys. zł do nawet miliona złotych.

W poniedziałek do świdnickiego sanepidu wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia młodego człowieka. Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne, wiadomo jednak, że mężczyzna spożył alkohol oraz środki odurzające.

– Po psychotropy najczęściej sięga młodzież. Ostatnio hitem jest tzw. Mocarz, bardzo silny narkotyk, o dużym potencjale uzależniającym, którym niedawno na Śląsku zatruło się prawie 200 osób. Musimy uświadamiać młodym ludziom, że zażywanie takich substancji, to narażanie zdrowia lub życia. Powodują upośledzenie funkcji mózgu, zaburzenia rytmu serca, zmiany w wątrobie, depresje. Edukowanie młodzieży oraz promowanie walki antydopalaczowej to zadanie dla nas wszystkich – rodziców, szkół, mediów, inspektorów sanepidu, policji, samorządów – dodaje J. Nowicki.

Zwróć uwagę! Rozszerzone źrenice, słowotok, nadmierna ruchliwość, zaburzenia snu, chudnięcie, zmienność, nastrojów, trudności w koncentracji uwagi, ataki agresji, niepokój, zaburzenia świadomości lub percepcji, halucynacje wzrokowe i słuchowe, panika, nadwrażliwość zmysłów – to tylko niektóre objawy, mogące świadczyć o tym, że dziecko zażywa substancje stymulujące lub halucynogenne.

Informacje oraz pomoc specjalistów można uzyskać pod numerami telefonów i adresami: Bezpłatna Infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej 800 060 800, Antynarkotykowy Telefon Zaufania 801 199 990 (godz. 16.00 – 21.00) Antynarkotykowa Poradnia Internetowa www.narkomania. org.pl. Punkt konsultacyjny ds. narkomani, Miejskie Centrum Profilaktyki, ul. Norwida 2, tel. 81 468 77 96, 81 751 77 96; czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00 – 16.00.

aw

Last modified: 23 czerwca 2020

Zmień język »
Skip to content