Dumni z Biało-Czerwonej (foto)

Autor: |

Od kilku lat, nie bacząc na pogodę, spotykają się 2 maja na placu Konstytucji 3 maja, by wspólnie uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie inaczej było i tym razem. Kilka minut po godz. 17:00 członkowie Stowarzyszenia Biegający Świdnik, podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Krzesimowie oraz inni miłośnicy aktywnego wypoczynku pobiegli i pomaszerowali dla Biało-Czerwonej.

Tegoroczna akcja przybrała nieco inną niż zwykle formę. Na początek uczestnicy inicjatywy wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie, podzieleni na dwie grupy: biegnącą i maszerującą, ubrani w biało-czerwone stroje, z flagami w rękach ruszyli ulicami Świdnika. Biegacze mieli do pokonania 5-kilometrowy odcinek, a jego trasa objęła ulice: Niepodległości, Kosynierów, Racławicką, Wyszyńskiego, Klonową, Lotników Polskich i znów Niepodległości aż do placu Konstytucji 3 maja. Osoby, które zdecydowały się na marsz albo spacer czekała nieco krótsza trasa obejmująca ul. Niepodległości, Kosynierów, Racławicką do ronda przy Galerii Venus, a kończąca się na placu Konstytucji 3 maja.

– To spontaniczny pomysł wynikający z tego, że angażujemy się w różne akcje związane z krzewieniem patriotyzmu. Ten dzień jest dla nas szczególny. Pomimo że wiele osób dziś pracuje, chcieliśmy pokazać, że flaga Polski jest dla nas wszystkich ważna i uczcić jej dzień. Chcieliśmy dać sobie chwilę na refleksję, zatrzymanie się, pomyślenie czym jest dla nas patriotyzm, w jaki sposób możemy go okazywać i zaszczepiać go w osobach, które być może go nie czują. To nie jest tak, że jakoś szczególnie umawiamy się na organizację tego wydarzenia. Wystarczy sygnał i znajdują się chętne osoby – mówi Ewa Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Biegający Świdnik.

Wydarzenie, którego organizatorem było Stowarzyszenie Biegający Świdnik, jest częścią projektu współfinansowanego przez Gminę Miejską Świdnik w ramach realizacji zadania publicznego „Organizacja imprez biegowych – upowszechnianie podstaw prozdrowotnych wśród młodzieży i dorosłych”. Projekt obejmuje 16 spotkań i jest kierowany do mieszkańców Gminy Świdnik.

Last modified: 2 maja 2024

Zmień język »
Skip to content