Co po wygranych wyborach?

Autor: |

Facebook: MarcinAntoniDmowski / Edyta.Lipniowiecka
Świdnik czeka druga tura wyborów. 21 kwietnia mieszkańcy ponownie pójdą do urn wyborczych i podejmą decyzję, czy stanowisko burmistrza Świdnika ma zająć Marcin Dmowski, czy Edyta Lipniowiecka.

Marcin Dmowski

– Przed nami wiele wyzwań o charakterze strategicznym, które pojawią się w bardzo krótkiej perspektywie czasowej. Pierwszym będzie rozstrzygnięcie przetargu na budowę Multifunkcyjnego Centrum Rozwoju. Budowa hali to nasz „must have” w nowej kadencji. Dotychczas skupialiśmy się na poprawie infrastruktury szkolnej – remoncie hali przy SP nr 7, budowie hali sportowej przy SP nr 3, gruntownej modernizacji bazy sportowej w Szkole Podstawowej nr 5. Do remontu została jeszcze sala gimnastyczna przy ZSO nr 1, którą również planujemy zmodernizować. Zawsze podkreślałem, że rozwój sportu jest dla mnie ważny – do pełni szczęścia brakuje nam miejskiej hali i awansu zarówno piłkarzy, jak i siatkarzy. Po wyborach czeka nas na pewno wiele rozmów z trenerami i zarządem klubu dotyczących poprawy jego funkcjonowania.

Mój program zakłada kontynuację rozpoczętych projektów takich jak strategia dla młodzieży i budowa miejsca, w którym młodzież będzie miała decydujący głos. Stworzenie przestrzeni w której będzie można pograć w kręgle, planszówki czy spędzić czas w gronie rówieśników. Nie zapomnimy też o seniorach, wymagających indywidualnej pomocy, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Zapewnimy im usługi opiekuńcze, rehabilitacyjne i psychologiczne. Wsparciem zostaną również objęci aktywni seniorzy, dla których zostanie rozszerzona oferta Dziennego Domu Seniora oraz Klubu Seniora. Chciałbym też przyjrzeć się możliwościom wybudowania  Domu Seniora – mamy starzejącą się populację miasta, więc potrzeby seniorów są szczególnie ważne.

Jeszcze w tym roku, z końcem listopada, w Świdniku pojawią się nowe autobusy wodorowe, które uzupełnią siatkę połączeń pomiędzy Świdnikiem a Lublinem, rozszerzając wachlarz usług komunikacyjnych dla mieszkańców. Nowe połączenia będą docierały zwłaszcza na powstałe w ostatnich latach osiedla. Infrastruktura pozwala na uruchomienie komunikacji na takich ulicach jak Solidarności czy Kusocińskiego, dając możliwość przemieszczania się komunikacją zbiorową mieszkańcom południowej części miasta. W ciągu 5 lat środki na komunikację miejską zostały zwiększone z 1,5 mln zł do 5 mln zł. W mojej ocenie musimy dążyć do wsparcia komunikacji z budżetu miejskiego do kwoty ok. 10 mln złotych każdego roku, by mieszkańcy chętniej korzystali z komunikacji zbiorowej. Stawianie na transport zbiorowy i rozwój infrastruktury rowerowej zawsze niesie pozytywny skutek, jakim jest przesiadanie się z samochodów prywatnych do autobusów miejskich. Centrum Świdnika to najstarsza jego część postała w latach 50-60. Nikt wtedy nie przypuszczał, że na jedno mieszkanie będzie przypadał co najmniej 1 samochód. Moja propozycja na zwiększenie ilości miejsc parkingowych to modernizacja  istniejących parkingów. Zależy mi na tym, by nie odbyło się to kosztem otaczającej świdniczan zieleni. Mamy miasto, w którym cenimy przede wszystkim ciszę i spokój. Ten trend chciałbym utrzymać.

Świdnik kończy w tym roku 70 lat. Przygotowania do Air Festivalu połączonego z urodzinami miasta trwają już jakiś czas. Dwudniowe wydarzenie złożone z pokazów lotniczych i występów największych gwiazd polskiej muzyki to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy wskazali, że taka forma jubileuszu najbardziej im odpowiada. Podczas wydarzeń organizowanych w tym roku nie zabraknie oczywiście zespołów bezpośrednio związanych z miastem. Podczas Nocy Kultury usłyszymy i zobaczymy artystów ze świdnickimi korzeniami, ale na razie nie chciałbym zdradzać wszystkich szczegółów.

Nowa kadencja przyniesie również zmiany personalne. Największą z nich będzie nieobecność w Urzędzie Miasta burmistrza Waldemara Jaksona, od którego wiele się nauczyłem przed ostatnie 5,5 roku. Ogromną sztuką jest godzenie interesów różnych grup społecznych i umiejętność szukania kompromisu. Jeżeli głosami mieszkańców zostanę wybrany na burmistrza Świdnika, pierwsze dni  poświęcę na pewno rozmowom o większości w radzie. Nie chciałbym niczego uprzedzać, potencjalne rozmowy rozpoczniemy najwcześniej w poniedziałek. Wierzę, że każdej osobie, która zdobyła mandat radnego zależeć będzie przede wszystkim na dobru miasta. To może być klucz do dalszego rozwoju i budowania dobrej strategii na kolejne lata. Moja kontrkandydatka ma w swoim programie kilka punktów, które pokrywają się z moimi: dobra komunikacja, program dla młodzieży czy wsparcie społeczne. Podobnie jest z radnymi KWW Projekt Świdnik.

Kończąca się kampania to setki rozmów z mieszkańcami, które pokazały, że dobrze jest prowadzić bardzo otwarty dialog. Świdniczanie odnieśli się bezpośrednio do problemów, które dotyczą ich otoczenia. Chciałbym to kontynuować, a formuła takich spotkań jest jeszcze do przemyślenia.

Edyta Lipniowiecka

– Drodzy Mieszkańcy Świdnika, już w niedzielę 21 kwietnia, podczas drugiej tury głosowania, rozstrzygną się losy wyborów na burmistrza Świdnika. Dlaczego zdecydowałam się, jako pierwsza w historii Świdnika kobieta, wykonać ten krok? Chcę, aby Świdnik był miastem dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych. Zależy mi na szerokich konsultacjach społecznych z mieszkańcami i tym, aby głos ludzi był rzeczywiście słuchany i uwzględniany w tym, co się dzieje w naszym mieście. Jako Nowa Burmistrz Świdnika będę podejmowała decyzje na podstawie rzeczywistych potrzeb i oczekiwań ludzi. Dlatego będę chciała bardzo często przeprowadzać e-Referendum. Ponadto chcę aby pieniądze publiczne – pochodzące z naszych podatków – były szanowane, a nie bezsensownie wydawane. Najwyższy czas skończyć z polityką wizualizacji na pokaz i wydawaniem na to setek tysięcy złotych. Koronnym tego przykładem jest Miejskie Targowisko – inwestycja, z którą obecne władze miasta nie są w stanie sobie poradzić od 2016 roku. Koncepcje i projekty zmieniano kilkukrotnie, co kosztowało nas wszystkich dodatkowe kilkaset tysięcy złotych. Te pieniądze można było lepiej spożytkować, gdyby tylko władza chciała słuchać mieszkańców. Chcę przejrzystości i jawności finansów publicznych oraz przeprowadzenia, pierwszego od 26 lat, rzeczywistego audytu finansów miasta i miejskich spółek. Zobowiązuję się podać jego pełne wyniki do informacji publicznej. W szczególności w zakresie tego kto, ile razy i łącznie za ile wygrywał przetargi w naszym mieście.

Drodzy Mieszkańcy, program Komitetu Koalicja 15 Października składa się z 25 Konkretów. Pozwolę sobie wymienić tylko niektóre. Szybkie i sprawne połączenia komunikacyjne z Lublinem to jest to czego oczekuje bardzo wielu z Was. Problem parkowania w Świdniku rozwiążemy budując m.in. nowe parkingi, w tym wielopoziomowe. A dzięki budowie podziemnych kontenerów na odpady komunalne zyskamy nie tylko dodatkowe miejsca parkingowe, ale także będzie estetyczniej, czyściej i przyjaźniej dla środowiska. Programy aktywizujące dla seniorów czy odbetonowanie placu Konstytucji 3 maja to kolejne ważne postulaty. Niezwykle istotne jest dla nas zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, m.in. przez budowę nowych i inwentaryzację obecnych schronów, organizację zajęć z pierwszej pomocy czy kampanii informacyjnych dotyczących zachowań w razie zagrożenia.

Podczas setek rozmów, które w tej kampanii odbyłam z mieszkańcami wiem, że bardzo wielu z Was zależy, aby Świdnik był uczciwym i przyjaznym dla wszystkich miastem. Miastem, gdzie każdy – bez względu na poglądy – czuje się dobrze i jest szanowany. Miastem, w którym władza pyta ludzi, jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Chcę takiego Świdnika i taki Świdnik będę budować. Wspólnie z Wami.

Last modified: 19 kwietnia 2024

Zmień język »
Skip to content