Z wizytą w Ravensbruck

Autor: |

18-19 kwietnia miłośnicy historii z “Baczyńskiego”, którzy realizują ogólnopolski projekt IPN- “O tym nie można zapomnieć…Spotkania z kobietami, które przeżyły piekło obozów i łagrów”, uczestniczyli w obchodach 70.rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbruck. Spotkali się tam, między innymi, z byłymi więźniarkami – Stanisławą Śledziejowską-Osiczko, Krystyną Zając, Zofią Baranowicz i Barbarą Piotrowską, które były bohaterkami nagranej przez licealistów notacji. Oto relacja świdniczan z pobytu w Niemczech:

– W sobotę zwiedzaliśmy muzeum, oglądaliśmy nagrodzone notacje i rozmawialiśmy z uczestnikami projektu. Natomiast 19 kwietna był niezwykle uroczystym dniem. Wzięliśmy udział we mszy świętej w intencji byłych więźniarek oraz w uroczystościach z udziałem przedstawicieli władz niemieckich i polskich. Przemawiali: dr Dietmar Woidke, premier Brandenburgii, prof. dr Johanna Wanka, minister oświaty, dyrektor obozu – dr Insa Eschebach, publicystka i dziennikarka z Londynu – Sara Helm. Ze strony polskiej wystąpiła prezydentowa Anna Komorowska, która objęła honorowy patronat nad projektem oraz Małgorzata Omilijanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Dla nas bardzo ważne było wystąpienie pani Krystyny Zając, która odczytała wiersz-modlitwę, napisaną w obozie. Na zakończenie Mimi Sheffer odśpiewała kadisz. Uroczystości uświetnił występ orkiestry z Filharmonii Berlińskiej i Opery Narodowej w Warszawie (Śpiewacy Warszawscy). Kolejnym punktem obchodów było składanie kwiatów w miejscach pamięci. Nasza grupa, razem z panią Stanisławą Śledziejowską-Osiczko i panią prezydentową, poszła pod Ścianę Rozstrzeliwań. Pani Katarzyna Mateja, była ravensbruczanka, która obecnie mieszka w Rudzie Śląskiej, powiedziała obozowy wiersz tak pięknie i wzruszająco, że na długą chwilę zapadła cisza. Niektórzy płakali…Symboliczne rzucanie róż do jeziora, gdzie wysypywano prochy z krematorium, było pożegnaniem z kobietami, które zginęły w oboziw. Niestety, poniedziałek był dniem powrotu do Polski. Żal nam było żegnać się z naszymi paniami, które pomimo tak traumatycznych przeżyć, zarażają wprost pogodą ducha i potrafią cieszyć się z rzeczy małych. Spotkania ze świadkami historii dostarczyły nam wiedzy, której nie znajdziemy w żadnym podręczniku. W dalszym ciągu chcemy brać udział w podobnych przedsięwzięciach. Dostaliśmy już zaproszenie do udziału w międzynarodowym projekcie polsko-niemiecko-ukraińskim, związanym z tygodniowymi pobytami w Oldau (Niemcy), Auschwitz i we Lwowie. Jesteśmy bardzo wdzięczni byłym więźniarkom KL Ravensbruck za czas, który nam poświęciły, Instytutowi Pamięci Narodowej za danie nam możliwości takiego poznania historii i pani Katarzynie Mądrachowskiej za zachęcenie nas do działania.

W projekcie brali udział: Marcin Kocki, Sebastian Leszman, Marcin Groszek, Ania Mańka, Anita Różańska, Weronika Trochonowicz, Klaudia Pawlos, Alicja Choina, Beata Gajewska, Paulina Miler. Ania Mańka , Anita Różańska, II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Last modified: 3 czerwca 2020

Zmień język »
Skip to content