Na komisję marsz!

Autor: |

Dziś, na terenie całego kraju ruszyła kwalifikacja wojskowa, która obejmie około 215 tysięcy młodych Polaków. W województwie lubelskim powołano 23 komisje lekarskie. Zgłoszą się do nich osoby, które otrzymały wezwanie. W Świdniku Powiatowa Komisja Lekarska będzie przyjmowała od 16 marca do 2 kwietnia, w budynku przy ul. Okulickiego 20A.

Kto stanie przed komisją?

W tym roku osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej to mężczyźni urodzeni w 2001 roku oraz w latach 1996-2000, nieposiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Przed lekarzami staną także urodzeni w latach 1999-2000, którzy, ze względu na stan zdrowia, zostali uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej, jeśli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji. W kręgu zainteresowań komisji są również panie urodzone w latach 1996-2001, studentki lub absolwentki szkół oraz uczelni medycznych, weterynaryjnych oraz kierunków psychologicznych. Wezwanie otrzymają też osoby, które ukończyły 18 lat i same zgłosiły  się do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 rok życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Co warto mieć przy sobie?

Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny przygotować: dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 3×4 cm, bez nakrycia głowy, dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia albo pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. Stający przed komisją po raz kolejny, muszą mieć przy sobie: dowód osobisty, dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie zdrowia oraz książeczkę wojskową.

Jeżeli wezwany, z ważnych przyczyn nie może pojawić się na spotkaniu z medykami w określonym terminie, powinien powiadomić o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w którym mieszka.

Dołącz do WOT

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z brygad obrony terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT i opiszą proces rekrutacji.

– Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment, by wykonać ten krok – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Last modified: 8 maja 2020

Zmień język »
Skip to content