Zrób test – miej pewność

Autor: |

Ruszyła kampania Krajowego Centrum ds. AIDS, promująca testy na wykrycie wirusa HIV. Skierowana jest przede wszystkim do osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne.

Zbadać powinni się także ci, których codzienna praca niesie ze sobą ryzyko zarażenia się różnymi wirusami. W województwie lubelskim bezpłatny test można zrobić w Lublinie i Puławach. W Polsce każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń wirusem HIV. Nowa kampania Krajowego Centrum ds. AIDS koncentruje się na promowaniu wykonywania testów w punktach konsultacyjno – diagnostycznych. Są one anonimowe i bezpłatne. Wszyscy, którzy zgłoszą się do takiego punktu, mogą też liczyć na pomoc wykwalifikowanego doradcy. W Świdniku, kampanię promującą „Zrób test na HIV” prowadzi sanepid.

– Zbadać powinny się nie tylko osoby, które nie mają stałych partnerów seksualnych – mówi Bartłomiej Sobstyl, pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w świdnickim sanepidzie. – Test powinni zrobić także ci, których praca niesie ze sobą ryzyko zakażenia, np. pracownicy służby zdrowia, policjanci, strażacy. Problem AIDS jest obecny w społeczeństwie i trzeba zdać sobie z tego sprawę. Kampania ma pomóc w uświadomieniu, zachęcić do odpowiedzi na pytanie: czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić mnie na zakażenie?

Punkty konsultacyjno – diagnostyczne mieszczą się w Lublinie, przy punkcie pobrań Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego ul. Biernackiego 9 i w Puławach, przy Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR ul. Partyzantów 17. Informacje o HIV/AIDS oraz bezpłatnych i anonimowych badaniach, znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl. Na pytania odpowiedzą też konsultanci telefonu zaufania, pod nr tel. 801 888 448 ( płatne za pierwszą minutę połączenia) lub (22) 692 82 26.

Głos Świdnika

Last modified: 1 lipca 2020