Znów posprzątają las Bażantarnia

Autor: |

Las Bażantarnia, graniczący z al. NSZZ „Solidarność” oraz ulicą Wiejską, odetchnie pełną piersią. W sobotę w zagajniku ponownie pojawią się członkowie Stowarzyszenia Biegający Świdnik, by zainaugurować drugą odsłonę akcji „Wybiegajmy czysty las”. Po raz kolejny do niej mogą dołączyć świdniczanie.

Pierwsza edycja ekologicznej inicjatywy, która odbyła się pod koniec kwietnia, przyciągnęła ponad 60 osób. Zielony kompleks porządkowali seniorzy, młodzież, ale też rodziny z dziećmi.

– Jestem mile zaskoczona reakcją na nasze działania. Przygotowaliśmy 60 par rękawic, a okazało się, że potrzeba ich znacznie więcej. Udało się zebrać dokładnie 5430 kg, co pokazuje tylko skalę problemu, z jakim się mierzymy. To rekordowa liczba – mówiła Ewa Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Biegający Świdnik.

Po sukcesie, jaki przyniosła ze sobą pierwsza odsłona akcji, członkowie stowarzyszenia byli pewni, że zechcą ją powtórzyć.

– Ostatnim razem nie do każdego miejsca udało nam się dotrzeć. Chcemy więc ponownie zaprosić świdniczan do wspólnego sprzątania Bażantarni. Dzięki temu żaden zakamarek nie zostanie pominięty – tłumaczy E. Pietrzyk.

Akcja „Wybiegajmy czysty las 2” odbędzie się w sobotę. Chętni spotkają się o godzinie 11.00 przy Gospodzie Leśnej i razem, ruszą zadbać o zielony zagajnik. Podobnie, jak ostatnim razem uczestnicy inicjatywy nie potrzebują rękawiczek, ani worków. O akcesoria niezbędne podczas sprzątania zadbało stowarzyszenie.

– Mamy worki na śmieci, które ostatnim razem podarował nam Urząd Miasta. Z kolei Starostwo Powiatowe przekazało nam rękawiczki. Zebrane odpady zostaną odebrane przez firmę Remondis i wywiezione z lasu – dodaje prezes stowarzyszenia.

Zwieńczeniem akcji będzie ognisko, które Biegający Świdnik przygotuje dla uczestników.

– Chcemy im w ten sposób podziękować za zaangażowanie i odpowiedź na nasz apel – dodaje pani Ewa.

O akcji na małym ekranie

Wczoraj, w studiu Miejskiego Ośrodka Kultury gościł Artur Jendrych, członek Stowarzyszenia Biegający Świdnik. Sportowiec opowiedział o inicjatywie „Wybiegajmy czysty las” oraz o tym, co zainspirowało stowarzyszenie do jej zorganizowania. Materiał można obejrzeć na profilu MOK w Świdniku na Facebooku oraz na naszym kanale YouTube.

Last modified: 15 maja 2021

Zmień język »