Zmierzyli się z twórczością Lema

Autor: |

Fot. Biblioteka Świdnik
Poznaliśmy zwycięzców literackiego quizu „Świdnicka LEMoniada”. Zabawa powstała w celu uczczenia 100. urodzin Stanisława Lema i jego twórczości. Jej organizatorem była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Quiz miał charakter otwarty i był skierowany do osób, które ukończyły 15 lat. Jego celem była promocja twórczości Stanisława Lema, czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej. Organizatorzy chcieli również rozbudzić wśród mieszkańców zainteresowanie literaturą fantastyczno-naukową oraz uhonorować geniusz pisarza w 100-lecie jego urodzin.  

Łącznie w konkursie wzięło udział 35 osób. Główną nagrodę wygrała Anna Broda. Wyróżnienia otrzymali: Monika Kleszcz, Aleksandra Kierepka, Agnieszka Pawlak i Andrzej Kukawski.

– Twórczością Stanisława Lema interesuję się od liceum. Uczęszczałam wtedy na kółko polonistyczne. Sławomir Myk, nauczyciel języka polskiego, przedstawił nam „Bajki robotów” i od tego się zaczęło. Obecnie moją ulubioną książką jest „Pamiętnik znaleziony w wannie” – mówi Anna Broda, laureatka quizu.

Łącznie bibliotekarze przygotowali 20 pytań, na które świdniczanie odpowiadali od 1 do 26 lutego. Dotyczyły one literatury fantastyczno-naukowej.

– Pytania były na różnym poziomie. Najtrudniejsze było ostatnie. Musieliśmy odpowiedzieć, co działo się z wersjami książek, z których Lem był niezadowolony. Okazało się, że jego żona paliła je w ogrodzie. Rozdanie nagród odbyło się tydzień temu, w czwartek. Prezenty były bardzo pomysłowe i nawiązywały do tytułu quizu. Wśród nagród znalazły się, między innymi, cytryny, lemoniadę oraz przepis. Oprócz tego, otrzymaliśmy również dyplomy uczestnictwa, bony podarunkowe do księgarni i kalendarze – dodaje A. Broda.

Last modified: 11 marca 2021