Zmiany stawek w żłobkach

Autor: |

Od 1 maja wzrosną opłaty za opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Zmieni się również sposób ich naliczania. Przedstawiciele ratusza przekonują, że podwyżka nie jest wysoka, a Świdnik znajduje się pod tym względem w średniej wojewódzkiej.

W tej chwili na terenie miasta działają dwa żłobki miejskie, przy ul. Środkowej i Okulickiego. Do placówek właśnie trwa rekrutacja. Niebawem rodzice dowiedzą się, czy ich pociechy zostały przyjęte. Od czerwca ratusz chce uruchomić trzeci żłobek, tym razem w zupełnie nowym budynku. Placówka przy ul. Kopera jest jeszcze w budowie. Trwa także procedura zakupu wyposażenia. W żłobku będzie miejsce dla 120 maluchów. Ich rodzice mogli zapisywać swoje pociechy do placówki, do końca grudnia. Obecnie trwa rekrutacja uzupełniająca.

Natomiast na ostatniej sesji, przedstawiciele ratusza przedstawili radnym projekt zmian w stawkach za pobyt w żłobku oraz w metodzie ich księgowania.

– Uchwała przede wszystkim wprowadza inny sposób naliczania opłat, z miesięcznej na dzienną. Dotychczasowy system był bardzo skomplikowany. Rodzice płacili za żłobek z góry, a dopiero później były odliczane koszty za nieobecność dzieci. Nikt z opiekunów nie wiedział, ile ma tak naprawdę zapłacić. Wprowadzenie opłaty dziennej wyraźnie uprości obecny sposób – tłumaczyła Bożena Zapalska, naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta.

Zmienią się także stawki. W tej chwili rodzice płacą za pobyt dziecka w żłobku maksymalnie 336 zł. Po podwyżce stawka za pełny miesiąc wyniesie 378 zł. Wzrosną także koszty dziennego wyżywienia z 6,50 zł do 8 zł.

– Opłaty za miejskie żłobki są w tej chwili względnie niskie. Po ich zmianie Świdnik będzie w średniej obowiązującej w naszym województwie – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Bardzo nam zależy na rozwoju sieci placówek opieki nad dzieckiem. Inwestujemy w powstanie nowej i w remonty istniejących. Natomiast wzrastają również koszty ich prowadzenia i musimy je uwzględniać w opłatach. Warto też dodać, że prowadzenie żłobków nie jest dla samorządów obowiązkowe i część, również miast powiatowych, w ogóle nie podejmuje się ich tworzenia.

Dla porównania, mniej za żłobek zapłacą rodzice z Łukowa (350 zł) i Biłgoraja (364 zł). Większe opłaty ponoszą za to mieszkańcy Ryk, bo 460 zł. Po wyjaśnieniach przedstawicieli ratusza, radni przystali na proponowane zmiany. „Za” głosowało 14 osób, 6 było przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Last modified: 16 kwietnia 2021