Złote Bilety do nagrania płyty

Autor: |

Dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grą na instrumentach, a już odnieśli ogromny sukces. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich zdobyli Złote Bilety, które uprawniają ich do nagrania płyty ze świątecznymi utworami. Niektórzy z nich zrobią to po raz drugi.

Laureatami II edycji Ogólnopolskiego Świątecznego Konkursu Muzycznego „Nagraj z nami płytę”, zorganizowanego przez Fundację „Ze sztuką przez świat”, zostali:

– Antonina Kamela – wiolonczela, „Mizerna cicha” (III m. ex aequo, kat. instrument),

– trio (absolwenci szkoły): Filip Cyran – wiolonczela, Julian Cyran – skrzypce, Andrzej Cyran – gitara, „Cicha noc” (I m. ex aequo, kat. zespoły),

– trio: Józef Szewczak – klarnet, Janina Szewczak – wiolonczela, Stanisława Szewczak – skrzypce, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” (II m. ex aequo, kat. zespoły),

– trio: Łucja Surmiak – fortepian, Franciszek Kowalik – klarnet, Nikola Krzyszycha – wiolonczela, „Wśród nocnej ciszy” (II m. ex aequo, kat. zespoły),

– trio: Alicja Jasińska – fortepian, Maria Bis – skrzypce, Aniela Olszak – wiolonczela, „Oj, maluśki, maluśki” (III m. ex aequo, kat. zespoły).

Uczniów do konkursu przygotowali: Magdalena Cyran, Iwona Godzik-Ćwiek, Anna Łukasiewicz, Marta Ostańska i Jaremi Zienkowski.

Muzyczna rywalizacja ponownie przyjęła formę online, a uczestnicy musieli nagrać prezentację wideo z wybranej kategorii: piosenka, śpiew klasyczny, instrument. Czy taka forma jest łatwiejsza niż występy na żywo?

– Łatwiej było nagrać filmik, bo trochę się już przyzwyczailiśmy do pracy online. Z drugiej jednak strony, szkoda, że było to bez udziału widowni, która pomaga się zmobilizować i sprawia, że fajniej się gra – przyznają laureaci.

Konkursowe utwory nagrywali po dwa, trzy razy. Przygotowania utrudniała pandemia, ale jak podkreśla Iwona Godzik-Ćwiek uczniowie zawsze starają się uczestniczyć w różnych działaniach i podejmować wyzwania: – Chętnie chodzą do szkoły i są bardzo niezadowoleni, gdy wkraczają zajęcia online. W nauczaniu zdalnym brakuje przede wszystkim kontaktu i emocji, które towarzyszą na lekcjach w szkolnych salach. Cieszymy się, że nasi podopieczni kochają muzykę i osiągają sukcesy.

Termin nagrania płyty w profesjonalnym studiu nie jest jeszcze ustalony. Wiadomo jednak, że ukaże się ona przed Bożym Narodzeniem. W ramach promocji świątecznego krążka odbędą się również koncerty laureatów.

– Jestem bardzo dumna z nauczycieli oraz uczniów, którzy w tych niesprzyjających czasach potrafią się zmobilizować i odnieść tak wspaniały sukces – mówi Beata Olszańska, dyrektor PSM. – Gratuluję również wszystkim, którzy zdobyli konkursowe nagrody w ubiegłym roku. Było ich naprawdę wiele.

Pierwsza edycja

W I edycji konkursu Złoty Bilet otrzymały: Łucja Surmiak, Alicja Jasińska i Eva Kania (op. M. Cyran) oraz Janina Szewczak (op. I. Godzik-Ćwiek). Nagrywały swoje partie w studio koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Laureaci promowali płytę podczas koncertów w Grodzisku Mazowieckim i Wawerskim Centrum Kultury. 

– To był duży stres, ale też fajna zabawa – nie ukrywają Łucja, Alicja i Janina, ciesząc się na ponowne przeżycie muzycznej przygody.

– Trzeba podkreślić, że kiedy dzieci przyjechały na nagranie, nie miały czasu na wypróbowanie instrumentów, zapoznanie się z nimi. Od razu grały na czysto i to było naprawdę duże wyzwanie. Poradziły sobie jednak doskonale – mówi Jaremi Zienkowski.

– Musiały też zgrać się z innymi uczestnikami, bo zespoły do nagrań tworzone były na bieżąco, do każdego utworu. Ale to mobilizowało i, jak widać, zachęciło do podejmowania kolejnych wyzwań – dodaje Magdalena Cyran.

Last modified: 18 marca 2022

Zmień język »