Żłobek już stoi

Autor: |

Nowy żłobek powstaje w ekspresowym tempie. W czwartek z budowy zeszły dźwigi, a to oznacza zakończenie pierwszego etapu prac. Inwestycja ma być gotowa w marcu. Kolejne dwa miesiące będą potrzebne na wyposażenie placówki i zorganizowanie jej pracy.

Nowy żłobek już kilka miesięcy temu przeszedł ze sfery obietnic do realizacji. W tym tygodniu zakończył się pierwszy etap prac.

– 5 listopada żuraw schodzi z budowy. Moduły zostały zestawione, rozpoczynają się prace wewnątrz, czyli między innymi, wylewanie stropów – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Obecna umowa z wykonawcą obowiązuje do końca grudnia, ale zostanie przedłużona.

– Przy rozstrzygnięciu przetargu pojawiły się trudności, na które nie mieliśmy wpływu. Z powodu pandemii czekaliśmy bardzo długo na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie. Umowę przedłużymy do końca marca. W tym czasie inwestycja zostanie zakończona – tłumaczy M. Dmowski.

Wartość całego przedsięwzięcia została wyceniona na blisko 7 mln zł. Prawie połowa kosztów budowy, bo 3,1 mln zł, będzie pochodzić z dotacji w ramach rządowego programu Maluch Plus. Chociaż jest on jednoroczny, już wiadomo, że ratusz nie musi się obawiać o stratę dotacji.

– Sami walczyliśmy o wprowadzenie ustawy, pomagającej samorządom, w których dochodzi do opóźnień w realizacji inwestycji z powodu pandemii. Prawo już obowiązuje i umożliwia nam korzystanie z dotacji, mimo że prace przedłużą się do pierwszego kwartału przyszłego roku – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Dzieci skorzystają z nowego żłobka w połowie przyszłego roku.

– Po zakończeniu budowy będzie nam potrzeba jeszcze około dwa miesiące na wyposażenie placówki i zorganizowanie jej pracy – dodaje M. Dmowski.

Żłobek przyjmie 120 dzieci. Zostanie wykonany w technologii ekologicznej. Budynek będzie miał dwie kondygnacje. Znajdzie się w nim 5 sal dziennych dla dzieci, każda z łazienką, pomieszczenia przeznaczone do spania oraz zabawy, szatnia, sekretariat, gabinety dyrektora i pielęgniarki. Pracownicy placówki będą mieli do dyspozycji pomieszczenie socjalne. W budynku powstanie też kuchnia z magazynami na żywność, sprzęt i zmywalnią.

Zadaniem wykonawcy jest także budowa drogi dojazdowej do żłobka, chodników i miejsc parkingowych. Maluchy otrzymają także plac zabaw, który zostanie wyposażony, między innymi, w piaskownicę, karuzelę i ciuchcię z wagonikami.

Last modified: 8 listopada 2020