Żłobek już otwarty!

Autor: |

Po blisko roku budowy, na placu, który jeszcze niedawno porastała trawa, powstał nowy miejski żłobek. Nowoczesna, ekologiczna placówka została w czwartek oficjalnie otwarta. Ten symboliczny moment został upamiętniony posadzeniem drzewa w ogrodzie. Najmłodsi już od kilku dni testują żłobek, uczestnicząc w zajęciach adaptacyjnych.

Czwartek, 10 czerwca, jest symboliczną datą dla najnowszej, miejskiej placówki oświatowej. Żłobek przy ul. Kopera powstawał od roku. Został wybudowany w technologii modułowej, z ekologicznych materiałów i z dbałością o szczegóły. Od tygodni był pieczołowicie urządzany. W czwartek przyszedł czas na oficjalne otwarcie placówki i oddanie jej w ręce najmłodszych świdniczan.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i miejskich, radni, dyrektorzy placówek oświatowych i zaproszeni goście. W imieniu wiceministra Artura Sobonia wystąpiła Patrycja Paluch, szefowa biura świdnickiego parlamentarzysty. Odczytała list skierowany do uczestników otwarcia.

„Pragnę złożyć serdeczne gratulacje. To jest wydarzenie niezwykle ważne dla mieszkańców naszego pięknego miasta. Na ręce pana burmistrza pragnę złożyć wyrazy uznania za realizację tej wspaniałej inwestycji, która była możliwa dzięki wysiłkom władz miasta i polityki rządu, a dokładnie wsparciu finansowego z programu „Maluch Plus” – napisał wiceminister.

O rządowych funduszach na powstanie nowych miejsc dla najmłodszych mówił również wicewojewoda Bolesław Gzik. – Miasto Świdnik dołożyło więcej niż otrzymało. Chwała i cześć Radzie Miasta i władzom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej placówki – dodawał.

Budowa żłobka kosztowała ponad 8 mln zł. Dofinansowanie z programu „Maluch Plus” wyniosło około 3,1 mln zł. Burmistrz Waldemar Jakson dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie nowego żłobka. Dziękował także swojemu zastępcy, Marcinowi Dmowskiemu za sprawną realizację i zmianę technologii na modułową i energooszczędną.

– Ogromnie się cieszę, że nowe dobro w postaci tego żłobka powstało w Świdniku. Dzięki wspólnej pracy, będą z niego korzystać najmłodsi mieszkańcy. Dla nas to wielka radość i mamy nadzieję, że nowoczesna, ekologiczna i bardzo potrzebna placówka będzie tętnić życiem i rozbrzmiewać głosami i śmiechem dzieci – mówi W. Jakson.

Do nowej placówki będzie uczęszczać 120 dzieci.– Żłobek został dostosowany do wszystkich potrzeb maluchów w najwyższym standardzie. Sale zostały urządzone tematycznie. Na dzieci czkają również: wózkowania, szatnia, świetlica, sala terapii kryjąca w sobie wiele niespodzianek. Placówka jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wygodne i ciekawe wnętrza mają sprawić, żeby dzieci dobrze się tutaj czuły, a każdy dzień był dla nich przygodą, a rodzice mogli być spokojni, że ich dzieci są bezpieczne i pod najlepszą opieką – mówiła Aldona Zagdańska, dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, goście uroczystości przeszli do żłobkowego ogrodu. Z okazji otwarcia placówki został zasadzony tulipanowiec. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wnętrza placówki. Goście obejrzeli szatnię, wszystkie sale dla najmłodszych oraz zaplecze techniczne.

Najmłodsi, którzy rozpoczynają swoją przygodę w żłobku, pierwsze wizyty w placówce mają już za sobą. W tym tygodniu ruszyły zajęcia adaptacyjne, w których dzieci uczestniczą razem z rodzicami. Natomiast z okazji Dnia Dziecka w żłobku odbyły się dni otwarte. W ich ramach, wszyscy chętni mogli zobaczyć, jak wyglądają wnętrza dla maluchów. Placówkę nadal można zwiedzać w formie online. Na stronie internetowej Zespołu Żłobków Miejskich jest dostępny wirtualny spacer po budynku przy ul. Kopera.

Last modified: 11 czerwca 2021