Zespół Szkół nr 2 odmłodniał

Autor: |

Właśnie zakończyły się prace docieplające budynek. Na ukończeniu jest montaż windy dla niepełnosprawnych uczniów. – Mamy nadzieję, że jeszcze przed wakacjami zakończymy wszystkie roboty – mówi Dorota Lorenc, dyrektor placówki.

Prace termo – modernizacyjne trwały od października 2012 roku, do maja. Obejmowały, między innymi, ocieplenie dachu i ścian, izolację fundamentów, montaż zaworów na grzejnikach, regulatora różnicy ciśnień na instalacji centralnego ogrzewania, przebudowę głównego wejścia do szkoły i wykonanie daszków nad innymi wejściami.

– Przeprowadzono audyt energetyczny, który wskazał konieczność wykonania takich prac – mówi Magdalena Kurowska, naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej i inwestycji UM. – Dodatkowo, podjęciu decyzji o remoncie pomogło przyznanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Całkowity koszt termo-modernizacji to 1 mln 400 tys. zł. Podobną odnowę przeszły już takie placówki jak: Szkoła Podstawowa nr 3, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 i większość przedszkoli.

Dorota Lorenc nie kryje zadowolenia z nowego nabytku, jakim jest szkolna winda. Koszt jej zamknął się w kwocie 320 tys. zł. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy, która jest odpowiedzialna za ułatwienie dostępu do edukacji uczniom niepełnosprawnym i likwidację barier architektonicznych. – Jest to inwestycja w przyszłość. Mamy w zespole szkół troje uczniów niepełnosprawnych ruchowo – mówi D. Lorenc. – Dwoje w szkole podstawowej i jedno w gimnazjum. Dzięki takiemu udogodnieniu nie muszą być skazane na ograniczenie przestrzeni w szkole. Do tej pory musieliśmy planować zajęcia na parterze. Przemieszczenie się do pracowni internetowej na piętrze było już niekomfortowe i niebezpieczne, bo wiązało się z wnoszeniem wózka inwalidzkiego. W tej chwili dzieci mają dostęp do całej szkoły, łącznie z szatniami. Winda uruchamiana jest za pomocą karty magnetycznej, w którą zostaną wyposażeni niepełnosprawni uczniowie i ich rodzice. Cieszę się, że szyb windy udało się łatwo wkomponować w bryłę budynku, tak by nie powodował zgrzytu architektonicznego.

słs

Last modified: 29 czerwca 2020