Ze wsparciem dla przedsiębiorców

Autor: |

Na pomoc firmom z powiatu świdnickiego, które dotknął kryzys, przeznaczono ponad 21 mln zł rządowego wsparcia. Dzisiaj do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęły kolejne środki, ponad 18 mln zł. Symboliczny czek przekazali Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych oraz Andrzej Pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Dzisiaj na placu przy fontannie zaparkował tarczobus, czyli mobilny punkt informacyjny dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem spowodowanym przez pandemię. Właściciele i pracownicy firm mogą dopytać w nim o przysługującą im rządową pomoc. Wizyta zbiegła się w czasie z konferencją prasową poświęconą wsparciu dla przedsiębiorców.

W związku z epidemią i kryzysem, który jest jej efektem, polski rząd przygotował program wspierający płynność finansową dla przedsiębiorców, a z drugiej strony gwarantujący zatrudnienie dla pracowników. W sumie, w jego ramach, wydaliśmy już w całym kraju około 90 mld zł. Pozwoliło to na uratowanie milionów miejsc pracy – mówił Artur Soboń.

W powiecie świdnickim z tarczy finansowej Państwowego Funduszu Rozwoju, przeznaczonej dla mikrofirm zatrudniających przynajmniej jednego pracownika oraz przedsiębiorstw, małych, średnich i dużych,  skorzystały 334 osoby. Trafiło do nich około 60 mln zł. – Dzięki temu udało się utrzymać ponad 2 tys. miejsc pracy – zaznaczał A. Soboń.

Równocześnie firmy i pracownicy korzystają także ze środków dostępnych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
– Pomoc, która płynie do przedsiębiorców z tarczy antykryzysowej jest bardzo duża. Pieniądze pomagają przede wszystkim w podtrzymaniu dotychczasowych miejsc pracy – tłumaczył Andrzej Pruszkowski. – Dzięki przekazanemu wsparciu w powiecie świdnickim uratowaliśmy 3 619 miejsc pracy, przeznaczając na ten cel 21,4 mln zł.

Dzisiaj do świdnickiego PUP wpłynęły kolejne pieniądze dla przedsiębiorców, tym razem z Europejskiego Funduszu Społecznego.  – 18,13 mln zł to kwota niebanalna i silnie wesprze lokalną przedsiębiorczość – mówił A. Pruszkowski przekazując symboliczny czek staroście Łukaszowi Reszce.
– Pozytywnie rozpatrzyliśmy już ponad 1600 złożonych wniosków przez naszych przedsiębiorców, czyli 66 proc. wszystkich – dodawał Ł. Reszka.

Przy okazji wiceminister A. Soboń przypomniał o uruchomionych w minionym tygodniu, środków również dla dużych przedsiębiorstw: – Taka jest struktura lokalnej gospodarki, że dominują w niej najmniejsze firmy. Natomiast od niedawna mamy również zgodę Komisji Europejskiej na przekazanie 25 mld zł dla największych przedsiębiorstw. PZL-Świdnik również z tej pomocy może skorzystać.

Miasto też wspiera

Rada Miasta w połowie kwietnia przyjęła dwie uchwały dotyczące pomocy dla małych przedsiębiorstw, które negatywnie odczuły skutki trwającej pandemii koronawirusa. Na ich podstawie właściciele firm mogą wnioskować o zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz opłat za czynsze, odbiór odpadów oraz dzierżawy. Wartość przyznanej pomocy została wyliczona na ponad 1 mln zł.

Last modified: 3 września 2020

Zmień język »