Ze szczęśliwym finałem

Autor: |

Zakończył się ostatni etap przebudowy ul. Targowej. Droga prowadząca, między innymi, do miejskiego bazaru przeszła prawdziwą rewolucję.

Nierówny asfalt, brak chodników i kałuże wody po większych opadach deszczu. Tak ul. Targowa wyglądała jeszcze kilka lat temu. Mieszkańcy narzekali, władze miasta wiedziały o problemie, ale brakowało pieniędzy. Metamorfoza ul. Targowej rozpoczęła się wraz z realizacją drugiego etapu programu „Mobilny LOF”. Przedsięwzięcie, dofinansowane unijnymi środkami, zakładało, między innymi budowę chodników i ścieżki rowerowej wzdłuż całej ul. Targowej. Inwestycja została wykonana, ale problemy rozwiązała tylko częściowo. Nadal na ulicy pozostał zniszczony asfalt, brakowało także utwardzonych miejsc parkingowych.

Władze miasta podjęły więc decyzję o dalszych pracach przy Targowej. – Trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby przy tej istotnej dla mieszkańców ulicy powstał nowy chodnik i droga dla rowerów, a sam asfalt wyglądał tak jak dotychczas – mówił rok temu Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Jesienią minionego roku przetarg na przebudowę ulicy został ogłoszony. Zwyciężyła firma Stan – Lub z Bełżyc, która zaproponowała wykonanie prac za nieco ponad 1,2 mln zł. Do jej zadań należała przebudowa 825-metrowego odcinka ulicy. Prace obejmowały wymianę nawierzchni bitumicznej, wykonanie kanalizacji deszczowej wraz z wypustami oraz utwardzenie parkingu, znajdującego się obok boisk sportowych. Wykonawca dostosował też wysokość łącznika ul. Targowej z Okulickiego, a także zajął się naprawą uszkodzonej nawierzchni. Remont miał swój finisz w minioną środę.

W przypadku prac modernizacyjnych ulicy i budowy parkingu, miejscy urzędnicy sięgnęli po dofinansowanie z ubiegłorocznego Funduszu Dróg Samorządowych. Środki pochodziły z tzw. „resztówek”, czyli pieniędzy, które pozostały po rozstrzygnięciu przetargów przez inne samorządy. Gminy mogły wnioskować z tej puli o dotację do wykonania jednego zadania. Wybrane przedsięwzięcie miało być już rozpoczęte lub planowane jeszcze na miniony rok. Na rządowej liście znalazła się ul. Targowa. – Otrzymaliśmy 50 proc. dofinansowania do wykonania tej inwestycji – dodaje M. Dmowski.

Last modified: 12 maja 2021