Zarabiają na wirusie

Autor: |

Kilka dni temu pisaliśmy o oszustach, którzy wykorzystują temat pandemii koronawirusa (ZOBACZ). Oferują „magiczne” amulety, uzdrawiające herbatki, a także podszywają się pod służby sanitarne i ministerstwo zdrowia. To nie koniec sposobów na wyłudzanie pieniędzy. Przestępcy nakłaniają klientów banków do dokonywania transakcji finansowych oraz informują o możliwości wykupienia szczepionki przeciwko wirusowi.

„Informujemy, iż zgodnie ze specjalną ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki zostaną przekazane do rezerw krajowych Narodowego Banku Polskiego. Zaloguj się, aby otrzymać 1000 złotych” – to jedna z treści wiadomości, które trafiają na telefony komórkowe Polaków. W sms-ach pojawiają się również linki, które prowadzą do stron oszustów. Osoby podejrzewające, że padły ofiarą przestępstwa, powinny jak najszybciej zgłosić się do swojego banku bądź najbliższej jednostki policji.

– Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy takich zgłoszeń. Apelujemy jednak o ostrożność i przypominamy, że za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności – mówi podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Uważaj na fake news

Oprócz oszustw w mediach społecznościowych pojawiają się również fałszywe informacje. Dotyczą one głównie nowych zagrożeń i działań służb państwowych, które mają wywołać panikę. Funkcjonariusze policji apelują do mieszkańców o rozsądek oraz niepowielanie kłamstw.

Pamiętajmy, że aktualne informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na oficjalnych stronach internetowych: Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, Światowej Organizacji Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Last modified: 7 maja 2020