Zaprzyjaźnić młodych z książką

Autor: |

„Biblioteka 2077”, projekt opracowany w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej, otrzymał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 25 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na organizację cyklu spotkań, których kluczowym pytaniem będzie: Jak zaprzyjaźnić młodych z książką? Autorką projektu jest Dorota Cioczek, kierownik Oddziału dla Dzieci, która jednak podkreśla, że powstał w wyniku pracy zespołowej.

– Każdego roku organizowane są konkursy, których laureaci mogą liczyć na finansowe wsparcie swoich pomysłów. Nas najbardziej interesują te, które dotyczą lokalnej kultury, języka polskiego, książek i promocji czytelnictwa. Wewnętrznie tak podzieliliśmy między siebie poszczególne projekty, by się nie zazębiały i jednocześnie zaspokajały różne potrzeby czytelników. Projekt „Biblioteka 2077” jest dedykowany osobom w wieku +15, choć nie stawiamy bariery przed dorosłymi. Istnieje literatura określana mianem „Young adult”, która cieszy się zainteresowaniem nie tylko młodzieży, ale również osób dorosłych. Zależy nam szczególnie na młodych ludziach, by było ich jak najwięcej w bibliotece. Chcemy zapewnić im działania kulturalne, których do tej pory szukali poza Świdnikiem – mówi Dorota Cioczek.

W ramach projektu, między początkiem maja a końcem września, dla możliwie pełnego wykorzystania Zaułku Poetów, bibliotekarze planują zorganizować cztery spotkania. Spodziewają się, że dadzą one odpowiedź na pytanie, jak zachęcić młodych do sięgania po książkę. Będą rozmawiać o konkretnych formach pracy, dlaczego jedne działają, inne nie. Do dyskusji zaproszą młodzież, młode kobiety i mężczyzn, a także trenerów w poszczególnych obszarach tematycznych, którzy postarają się te rozmowy usystematyzować. O czym będą rozmawiać? O tym, że wirtualna rzeczywistość coraz bardziej przenika się z realną. Na przykład, na podstawie modnej ostatnio gry Cyberpunk, powstają książki, tworzy się pewnego rodzaju subkultura. Kapitan Ameryka był adresowany do dorosłych, a teraz powstają na jego temat książki 7, 8-letnich dzieciaków. Można mnożyć podobne przykłady. Chodzi o to, by zrozumieć ten proces i przyczynić się, do tego żeby działał z pożytkiem dla młodych ludzi.

– Projekt „Biblioteka 77” jest pierwszym, który otrzymał dofinansowanie, ale nie jedynym powstałym w naszej placówce. Cztery kolejne podlegają procesowi kwalifikacji. Mamy wielką nadzieję, że również one uzyskają przychylność dysponentów pieniędzy, tym bardziej, że merytorycznie zostały ocenione bardzo pozytywnie. W bibliotece analizujemy chyba wszystkie oferty, dostępne programy, pod kątem naszych czytelników. Stworzyliśmy trzy projekty. Jeden skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, „Ekoteka”, dedykowana całym rodzinom i promująca ekologiczny tryb życia w oparciu o działania związane z książką. Filia nr 1, z dużym sukcesem pracująca w nowej siedzibie w rejonie do niedawna zaniedbanym kulturalnie, zaproponowała projekt, którego celem jest integracja lokalnej społeczności wokół biblioteki. Zareagowaliśmy także na hasło rzucone przez Narodowe Centrum Kultury, które zainicjowało program „ Ojczysty dodaj do ulubionych”. Możemy się pochwalić tym, że nasz wniosek był jednym z nieco ponad 20 spośród zgłoszonych 2000, które uzyskały pozytywną ocenę – tłumaczy Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Pracownicy MPBP nie liczą na to, że ich projekty dadzą natychmiastowe, lawinowe efekty. Ludzi zainteresowanych czytaniem książek, zwłaszcza młodych, nie jest wielu i ich liczba z pewnością nie wzrośnie gwałtownie. Być może to naturalne, bo elity nigdy nie bywają liczne. Same biblioteki zmieniają się powoli w centra multimedialnej wiedzy i rozrywki, bo taki jest wymóg czasu, którego chyba nawet nie ma sensu odwracać.

Last modified: 29 marca 2021