Zapalą znicz pamięci

Autor: |

fot. Sławomir Smyk / Świdnik na kartach historii

13 grudnia przypada 39 rocznica wprowadzenia na terenie całego kraju stanu wojennego. O godzinie 6.00 w radiu i telewizji wyemitowano przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, które rozpoczęło się od słów: „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom, ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać.” By przypomnieć o tym tragicznym wydarzeniu i jego następstwach, w niedzielę w Świdniku zapłonie znicz pamięci.

Symboliczne światełko zostanie wyświetlone na fasadzie wieżowca przy ulicy Racławickiej 28, w godzinach 15.00- 23.00. W ten sposób inicjatorzy akcji, lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz świdnicka Strefa Historii, upamiętnią rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Wirtualny ogień zapłonie także dla pracowników WSK „PZL-Świdnik”, którzy na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku ogłosili strajk. W nocy, z 14 na 15 grudnia, wojsko i formacje pomocnicze podjęły pozorowany atak na zakład, chcąc w ten sposób przestraszyć robotników i zmusić ich do odwołania strajku. Takie działania ze strony władz nie przyniosły jednak spodziewanego efektu. Pracownicy WSK pozostali w zakładzie. Nocą, z 16 na 17 grudnia, doszło do pacyfikacji. Schwytano ważniejszych działaczy, aresztowano także dyrektora Jana Czogałę. Po pacyfikacji zakładu robotnicy zostali zmuszeniu do zakończenia strajku i powrotu do pracy.

Last modified: 11 grudnia 2020

Zmień język »