Zapal Światło Wolności

Autor: |

O godzinie 15.00, na fasadzie budynku przy ul. Racławickiej 28 pojawił się apel o zapalenie Światła Wolności. To inicjatywa świdnickiej Strefy Historii i Instytutu Pamięci Narodowej, którzy w ten sposób postanowili przypomnieć 29. rocznicę wprowadzenia przez komunistyczny reżim stanu wojennego w Polsce.

Inicjatywę poparł Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika: – Podczas stanu wojennego w Polsce około 10 tysięcy obywateli aresztowano lub internowano. Sam jestem jedną z osób, którą tamte wydarzenia dotknęły bezpośrednio. Od 13 grudnia 1981 r. byłem internowany i przebywałem w więzieniach we Włodawie, Załężu-Rzeszowie, Kielcach-Piaskach. Po powrocie pamiętam ten ogromny strach o przyjaciół, którzy nagle znikają. Dzisiaj składamy kwiaty i zapalamy znicze, które upamiętniają wszystkich walczących o wolną Polskę. Tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, byli więzieni i internowani, poddawani różnym brutalnym represjom ze strony władz komunistycznych.
Mieszkańców Świdnika zachęcam do udziału w akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. To nawiązanie do gestu solidarności, który wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r., wykonały tysiące mieszkańców wolnego świata. Dzisiaj, 13 grudnia o godzinie 19.30 – zapalmy w oknach symboliczne światła wolności. Pamiętajmy dzisiaj o tych, którzy nie zawahali się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki.” – mówi Waldemar Jakson.
O godzinie 10.00 burmistrz Waldemar Jakson i Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta, w hołdzie ofiarom stanu wojennego złożyli wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
jmr

Last modified: 13 grudnia 2020

Zmień język »