Zamiast w kontenerze, ubrania leżą na ziemi

Autor: |

Powinny służyć jako miejsce zbiórki używanych ubrań, które są w dobrym stanie i mogłyby jeszcze posłużyć kolejnej osobie. Niestety, kontenery na odzież, ustawione na terenie Świdnika, coraz częściej przypominają składowisko odpadów. Na ich przepełnienie, ale też rosnące wokół góry śmieci, zwróciła uwagę nasza Czytelniczka.

– Dziś rano mijałam kontenery mieszczące się obok bloku powstającego przy ul. Wyszyńskiego. Obok jednego zobaczyłam stertę pustych, szklanych butelek, plastikowe opakowania, puszki i stare zabawki. Z drugiego zwisały niepowrzucane do środka ubrania, a może ktoś próbował je po prostu wyjąć? Część z nich leżała też na ziemi. Chyba nie do tego miały być używane kontenery – zauważa Czytelniczka Monika.

W Świdniku znajduje się kilkadziesiąt pojemników na używaną odzież. Właścicielami beżowych jest Polski Czerwony Krzyż, natomiast zielonych spółka 3R Recycling Solutions. Problem z utrzymaniem w nich porządku jest widoczny od dłuższego czasu. W ubiegłym roku władze miasta rozpoczęły na ten temat rozmowy z opiekunami kontenerów. Początkowo planowano zmniejszenie ilości pojemników dostępnych w Świdniku. Właściciele kontenerów poprosili jednak o ich pozostawienie i zwiększenie bazy. Zadeklarowali też, że będą częściej sprawdzać, czy pojemniki na odzież nie są przepełnione i czy nie powinny zostać opróżnione.

– Zaakceptowaliśmy to rozwiązanie na kilka najbliższych miesięcy. Sprawdzamy, jak się przyjmie. Jeśli nie przyniesie rezultatów, zrezygnujemy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Ogromnym problemem jest również niezrozumienie do czego służą zielone i beżowe kontenery. Wielu mieszkańców traktuje je jako miejsce składowania odpadów komunalnych, czego przykładem są pojemniki ustawione na skrzyżowaniu ul. Gospodarczej z Kamińskiego.

– Odpowiedzialność za to, jak wyglądają kontenery, ale też tereny, na których stoją, ponoszą nie tylko ich właściciele, ale też mieszkańcy Świdnika. Są osoby, które wyrzucają obok nich śmieci, zamiast zanieść je do odpowiednio oznaczonego pojemnika – zauważa wiceburmistrz. Dodaje: – Zdarza się też, że kontenery są już zapełnione i wtedy mieszkańcy zamiast poczekać kilka dni na ich opróżnienie, zostawiają worki z ubraniami obok.

Przedstawiciele Urzędu Miasta przypominają, że zostawianie odzieży obok pojemnika jest traktowane jako zaśmiecanie i może skutkować mandatem nawet do 500 zł.

Last modified: 28 maja 2021

Zmień język »