Zakup mieszkania – o czym musisz pamiętać?

Autor: |

Planujesz zakup swojego pierwszego mieszkania? W takim razie czeka cię odpowiedzialna i trudna decyzja. Sprawdź, o czym warto pamiętać w trakcie dokonywania tego wyboru, który zmieni twoje życie na długie lata.

Nie bój się prosić o pomoc profesjonalistów

Jeśli chcesz kupić swoje pierwsze w życiu mieszkanie, prawdopodobnie twoja wiedza na ten temat jest mocno ograniczona. Dlatego nie obawiaj się prosić o wsparcie. Profesjonalista, który pomoże ci wybrać odpowiedni lokal, przeprowadzi cię przez cały proces, pomagając wybrać idealne mieszkanie. Nie musisz nawet wychodzić z domu, aby móc skorzystać z takiej opcji. Odwiedź stronę https://homly.to, na której znajdziesz pomoc zarówno dotyczącą zakupu, jak i sprzedaży mieszkania!

Sprawdzaj średnie ceny mieszkań w okolicy

Nie chcesz przepłacać? Koniecznie przed wyborem mieszkania sprawdź średnie ceny w konkretnej okolicy. Możesz to zrobić poprzez obserwacje portali z ogłoszeniami oraz sprawdzanie, ile kosztują lokale podobne do tego, który planujesz kupić. To jednak dość czasochłonne zajęcie. Znacznie łatwiej skorzystać z kalkulatora online, np. na stronie https://homly.to. Jedyne co musisz zrobić, to wypełnić jak najpełniejsze dane dotyczące mieszkania, które planujesz zakupić, np. jego metraż, datę budowy czy lokalizację.

Narzędzie zbierze ogłoszenia na różnych portalach i porówna je z twoimi danymi. W ten sposób uzyskasz uśredniony koszt podobnego lokum. Pamiętaj, że nie jest to operat szacunkowy! Mieszkanie może różnić się wartością zależnie od czynników, których program nie bierze pod uwagę.

Deweloper czy mieszkanie z rynku wtórnego?

Wybierając mieszkanie, na pewno zastanawiasz się również, czy lepiej postawić na rynek wtórny, czy pierwotny. To zależy od ciebie i twoich preferencji. Na rynku wtórnym znajdziesz lokale mieszkalne do kupienia praktycznie od ręki. Zwykle też będziesz mógł się do mieszkania wprowadzić od razu, ponieważ sprzęty kuchenne oraz łazienka będą już wykończone, albo przynajmniej doprowadzone do stanu używalności. Takie mieszkania są jednak zwykle droższe, a w wielu przypadkach wymagają gruntownego remontu.

Nieco inaczej jest z mieszkaniem od dewelopera. Jeśli nie wykupisz tzw. opcji wykończenia pod klucz, to wnętrze będziesz mógł dowolnie urządzić. To pozwoli ci na swobodę, jednak przy tym opóźni moment wprowadzenia się. Takie mieszkania są zwykle tańsze, ale czasem zakup nieruchomości odbywa się jeszcze przed wykończeniem budynku. Może więc okazać się, że na samo przekazanie kluczy będziesz musiał zaczekać od kilku miesięcy do kilku lat.

Zwracaj uwagę na okolicę mieszkania

Mieszkanie to nie tylko samo wnętrze, ale i otoczenie. Dlatego nim zdecydujesz się na zakup, przejdź się po okolicy. Sprawdź, czy w okolicy są tereny zielone oraz jak daleko jest do najbliższego sklepu czy przystanku. Jeśli masz dzieci bądź planujesz założenie rodziny, istotna będzie dla ciebie odległość do szkoły czy przedszkola. Ważny może okazać się również dostęp do siłowni czy basenu, a także dodatkowe i ogólnodostępne miejsca parkingowe, z których skorzystają odwiedzający cię znajomi.

Jeśli nie czujesz się dobrze i bezpiecznie w okolicy, to nie kupuj go. Traktuj otoczenie wokół budynku jako przedłużenie twojego salonu, w którym będziesz chciał spędzać czas.

Pomieszczenie gospodarcze – to też jest ważne

O pomieszczeniu gospodarczym często się zapomina, a może znacznie poprawić komfort mieszkania. Wybierając lokal, sprawdź uważnie, czy ma on miejsce na schowanie środków czystości, odkurzacza czy mopa. W ten sposób twoja organizacja codziennych obowiązków będzie zdecydowanie łatwiejsza. W przypadku niewielkich metraży taką rolę może pełnić duża szafa. Większe z kolei mogą posiadać niewielkie pomieszczenie, w którym umieścisz pralkę i przedmioty związane z utrzymaniem czystości w lokalu.

To oczywiście tylko kilka rad. Jeśli zależy ci na większej ilości wskazówek oraz pomocy profesjonalisty, jak najszybciej odwiedź stronę Homly. Tam szybko uzyskasz pomoc dotyczącą zakupu mieszkania!

/ REKLAMA /

Last modified: 16 listopada 2021

Zmień język »