Zagrali w grę miejską (foto)

Autor: |

Pięć punktów na mapie Świdnika, zadania i historyczne pytania. Z okazji 38. rocznicy Świdnickich Spacerów powstała gra miejska, w której wzięli udział uczniowie Szkół Podstawowych nr 3, 4, 5 i 7 oraz podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Zawodnicy poruszali się po mieście z aplikacją Actionbound i wykonywali zadania wedle jej wskazówek. Odwiedzili murale „Radio Solidarność Świdnik” i „Świdnickie Spacery”. Następnym punktem był kamień upamiętniający spacery, który mieści się przy fontannie. Aby zaliczyć zadania młodzież musiała wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Następnym miejscem w grze była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Na uczniów czekał tam wyjątkowy gość – Alfred Bondos, współzałożyciel NSZZ „Solidarność” przy WSK PZL-Świdnik.

– Kiedy wprowadzono stan wojenny, uprzykrzano nam życie. Ludzie zaczęli protestować. Tak powstały Świdnickie Spacery. Chętni maszerowali ulicą Sławińskiego. Ten pomysł nie podobał się władzy. Milicja wywoziła ludzi poza teren miasta. Rozpoczęły się aresztowania i dni spędzaliśmy w więzieniach. Nie poddaliśmy się jednak i walczyliśmy dalej – opowiadał Alfred Bondos.

Ostatnim punktem była wizyta w Strefie Historii. Uczniowie obejrzeli film pt. „Fenomen Spacerów”, a następnie zrobili sobie zdjęcie na tle napisów końcowych.

Na graczy czekały również historyczne pytania, między innymi: kto wpadł na pomysł spacerów, o której godzinie się odbywały oraz co ludzie wpinali w ubrania jako symbol protestu.

W piątek, w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się oficjalne ogłoszenie wyników gry. Następnie na scenie zaprezentuje się wokalista Bartas Szymoniak.

Last modified: 23 czerwca 2020

Zmień język »