Zagrali by pomóc

Autor: |

Mają ogromny talent i wielkie serca, co pokazali podczas dzisiejszego koncertu charytatywnego. Uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich zaprosili świdniczan na muzyczna ucztę, by zachęcić ich do wsparcia budowy studni w Malawi.

Koncert poprowadzili Dominika Puacz i Jaremi Zienkowski. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpili: Zespół rytmiczny kl. 2A w interpretacji ruchowej utworu „He`s a Pirate” z filmu „Piraci z Karaibów” i „Letkiss” (przygotowanie i choreografia Dominika Puacz), Daria Kwit i Eva Kania – „New York by Night” (przygotowanie Magdalena Cyran), Trio Appassionato w składzie Magdalena Cyran, Iwona Godzik-Ćwiek i Jaremi Zienkowski z utworami „La Paloma” i „rosyjskie tango”, Marcel Koczura – „Jeżyk stary i młody” (przygotowanie i akompaniament Andrzej Pochodyła), Iskander Alimbajew – „Tango Por una cabeza” z filmu „Zapach kobiety” (akompaniament Agata Glińska), Zygmunt Skwierz – „Pieśń neapolitańska” i „Blues” (akompaniament Magdalena Cyran), Paweł Gontkiewicz – „Hiliday In Prague” i „Koncert na saksofon” (przygotowanie Jaremi Zienkowski, akompaniament Agata Glińska), Nikodem Sobek – „Tango pour Carla” i „Opale concerto”, Trio Łucja Jankowska, Zuzanna Wójcik i Dagmara Krupińska – „Mam tę moc” (przygotowanie Magdalena Cyran, Iwona Godzik-Ćwiek, Małgorzata Tkaczyk), Kamila Krzeszowiec – „Luna”, zespół gitarowy w składzie Kamila Krzeszowiec, Helena Rowińska, Aleksandra Skainowska i Wiktoria Marzec – „Nino Rota” i „Dni, których nie znamy” (przygotowanie Kamila Krzeszowiec).

Wykonawcom wielkimi brawami dziękowała publiczność, zaś do wszystkich uczestników dzisiejszego wydarzenia kilka słów, za pomocą przekazu video, skierował o. Paweł Patyk: – Pozdrawiam was z Chinsapo w Malawi, z parafii Świętego Denisa Ssebuggwawo. Mieści się w biedniejszej dzielnicy stolicy kraju, w której mieszka bardzo dużo ludzi i to powoduje, że od pewnego czasu mamy problem z wodą. Często w ciągu dnia jej po prostu brakuje. Nowa studnia jest nam bardzo potrzebna. Dodatkowo budujemy szkołę podstawową, by poprawić jakość edukacji, prowadzimy dom pomocy społecznej i cały czas szukamy możliwości, by polepszyć życie mieszkańców. Otrzymaliśmy już 10 tys. zł, ale brakuje jeszcze około 16 tys. zł. Liczymy na waszą pomoc i dziękujemy za wszystko.

Z Afryki popłynęły również muzyczne podziękowania dla świdniczan. Dzieci z Chinsapo zaśpiewały piosenkę, której tytuł można przetłumaczyć jako „Dziękuję”.

– Spotkaliśmy się tutaj, by pomóc ojcu Patykowi w budowie studni. Na naszym stoisku znajdziecie, między innymi, kawę misyjną z Etiopii, kubki, bawółkę afrykańską, długopisy i wiele innych cegiełek, z których dochód będzie przeznaczony na ten cel. Oprócz takiej pomocy, można przekazać dla naszego stowarzyszenia 1% podatku. Będziemy wdzięczni za każde wsparcie – mówiła  Agata Mostowska, prezes stowarzyszenia Przyjaciele Misjonarzy Afryki.

– Ogromnie się cieszę, że nasi uczniowie i nauczyciele wystąpili, by pomóc dzieciom i dorosłym, którzy nie mają tego, co my mamy na co dzień. Serdecznie dziękuję pani Dominice, inicjatorce dzisiejszego spotkania oraz wszystkim wykonawcom, a także publiczności. Mam nadzieję, że nasza cegiełka pomoże wybudować studnię – podkreślała Beata Olszańska, dyrektor PSM.

Do zebranych zwrócił się też przedstawiciel Zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki, o. Bogusław Żero: – W imieniu zgromadzenia chciałem wam gorąco podziękować za ten charytatywny koncert i wasze wielkie serca.  Zapraszam was do Natalina, do naszego jedynego domu w Polsce, który jest taką bazą i zapleczem dla Polaków służących na misjach w Afryce. Możemy się pochwalić, że mamy tam prawdopodobnie największe muzeum etnograficzne z afrykańską sztuką.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali burmistrz Waldemar Jakson, starosta Łukasz Reszka, Zgromadzenie Ojców Białych Misjonarzy Afryki, parafia pw. NMP Matki Kościoła, Centrum Wolontariatu.

aw

« z 2 »

Last modified: 23 października 2021

Zmień język »