Zagraj w Kronikach świdnickich

Autor: |

fot. Tak w 1981 roku świętowano pierwszą rocznicę Świdnickiego Lipca

fot. Tak w 1981 roku świętowano pierwszą rocznicę Świdnickiego Lipca

Już niebawem obchodzić będziemy rocznicę Świdnickiego Lipca. Z tej okazji zaplanowano, między innymi spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń, premierę reportażu, koncert oraz spektakl uliczny. Wszystko w ramach projektu „Tu zaczęła się wolność! – 35 rocznica Świdnickiego Lipca”, który otrzymał 15 tys. zł dofinansowania ze środków Muzeum Historii Polskiej, z programu Patriotyzm jutra, oraz 2990 zł od Gminy Miejskiej Świdnik.

– Realizuje go Fundacja Architekci Kultury, a głównymi partnerami są Miejski Ośrodek Kultury i MK NSZZ „Solidarność” PZL-Świdnik – wyjaśnia Katarzyna Marjasiewicz, prezes fundacji. – Będziemy także współpracować z Klubem Seniorów Lotnictwa, Klubem Miłośników Techniki AK 1, przedsiębiorstwem Galant, klubem rowerowym Alfa. Projekt ma na celu upamiętnienie, w ciekawej formie, wydarzeń sprzed 35 lat. Do włączenia się w nasze działania zapraszamy mieszkańców miasta.

Oficjalne obchody rozpoczną się 12 lipca, o godz. 12.00 mszą św. w kościele pw. NMP Matki Kościoła. W godz. 8.00 – 15.00, przed świątynią będzie trwała akcja krwiodawstwa, organizowana przez HDK – PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. Tak w 1981 roku świętowano pierwszą rocznicę Świdnickiego Lipca. 14.00, w Centrum Kultury, świdniczanie będą mogli obejrzeć premierową prezentację reportażu Pauliny Niezbeckiej i Kuby Boczkowskiego „Świdnicki Lipiec – pragnienie wolności”, spotkać się ze świadkami historii, wysłuchać pieśni patriotycznych i utworów z płyty „Wysoki lot” w wykonaniu Świdnik Gospel Choir. Od godz. 16.00, na placu Konstytucji 3 maja, zaplanowano część familijną, którą otworzy biało-czerwona parada rowerowa. Dla najmłodszych przewidziano wiele konkursów i zabaw podwórkowych z czasów PRL-u. Najważniejszym punktem popołudniowego spotkania będzie spektakl uliczny „Kroniki świdnickie”, który przypomni wydarzenia Świdnickiego Lipca oraz inne ważne momenty z historii miasta.

– Do spektaklu chcemy zaangażować ok. 30 aktorów-amatorów. 29 czerwca, o godz. 18.00, w Centrum Kultury odbędzie się casting, na który zapraszamy i młodszych, i starszych świdniczan. Nie trzeba przygotowywać żadnych tekstów, skupimy się na sprawności ruchowej i mimice twarzy. O pomoc w przygotowaniu obchodów prosimy też wolontariuszy oraz firmy, które chciałyby przekazać gadżety lub nagrody rzeczowe na konkursy. Chętni mogą się zgłaszać do Strefy Historii, ul. Wyszyńskiego 17 – zachęca K. Marjasiewicz.

Jubileuszowe wydarzenia nie kończą projektu. Od września ruszą zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich ze Świdnika i okolic. Realizowane w formie dramy, dotyczyć będą strajku z 1980 roku. Finał zaplanowano na koniec listopada.

aw

Szukamy rekwizytów

Fundacja „Architekci kultury” i Teatr Kto Tam? szuka rekwizytów z czasów PRL-u do spektaklu ulicznego, opowiadającego o najważniejszych wydarzeniach z historii miasta, w tym do słynnego Świdnickiego Lipca’80. „Kroniki świdnickie” zabiorą nas w podróż do dzieciństwa i młodości Kazimierza, świdniczanina, piszącego swoistego rodzaju kroniki, pokazujące miasto walczące o wolność. Bohater z sentymentem wspominać będzie przeprowadzkę do Świdnika, swoją pierwszą miłość, pracę, przyjaciół. Aby przenieść publiczność w czasy PRL-owskie, autorzy widowiska proszą o użyczenie rekwizytów typowych dla lat osiemdziesiątych. Szczególnie potrzebne są: 3 walizki, lampa podłogowa, radio, antena TV, głęboki wózek, fartuszek szkolny, 5 sztuk siatek na zakupy, 2 duże lampki biurkowe. Przedmioty można przynosić do Strefy Historii, do 30 czerwca, w godz. 8.00-16.00 w poniedziałek, 8.00-18.00 od wtorku do piątku oraz 10.00-18.00 w niedzielę. Wszystkich, którzy chcieliby zagrać w spektaklu, zapraszamy 29 czerwca, o godz. 18.00 do sali kameralnej Centrum Kultury, gdzie odbędzie się casting.

 

Last modified: 5 czerwca 2020

Zmień język »