Zaczytane Polesie (foto)

Autor: |

Od wielu lat w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej działają Dyskusyjne Kluby Książki dla dorosłych i młodzieży, teraz zaś oferta placówki powiększyła się o klubik dla najmłodszych. W Filii nr 1, przy ul. Ratajczaka 7, organizowane są spotkania z cyklu „Zaczytane Polesie”, podczas których dzieci czytają i rozmawiają o ulubionych lekturach, ale też mogą rozwijać zdolności artystyczne.

Wczoraj uczestniczki, pod kierunkiem Pauliny Zakrzewskiej, bibliotekarki i pomysłodawczyni akcji, zajęły się „Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” autorstwa Justyny Bednarek. Było wspólne czytane fragmentów książki i dyskutowanie na temat niezwykłych właściwości bohaterów opowiadań. Dzieci wymyślały również własne przygody skarpetek i przenosiły je na papier za pomocą kredek i plasteliny. Powstały kolorowe prace o skarpetkach podróżnikach, odkrywcach, dostawcach pizzy, górnikach. Zawisną w minigalerii placówki.

Klubowiczki opowiedziały również o swoich ulubionych książkach. Natalka poleca „Ostatnią Tchnącą Magią” Julie Pike. Hania czyta obecnie „Pieśń Zaginionego Kontynentu” Przemysława Hytrosia. Tosi bardzo podoba się cykl „Martynka”, a Lence seria „Basia”. Karolina, 8-klasistka, wolontariuszka, która również uczestniczyła we wczorajszym spotkaniu, ma sentyment do „Kronik Jaaru” Adama Fabera.

To drugie zajęcia z cyklu „Zaczytane Polesie”, który zainaugurowany został podczas październikowej Nocy Bibliotek.

– Od dawna już myślałam o klubiku książki dla dzieci, a nasi najmłodsi czytelnicy, podczas rozmów w bibliotece, utwierdzili mnie w przekonaniu, że pomysł jest dobry – wyjaśnia Paulina Zakrzewska. – Dzieci dużo czasu spędzają przy tabletach, telefonach czy konsolach do gier, zależało mi więc, by rozbudzić w nich na nowo lub może dopiero odkryć miłość do książek. Będziemy poznawać ciekawą literaturę, rozmawiać o niej, wykorzystywać pokłady swojej wyobraźni, fajnie się bawić i tworzyć, różnymi technikami, prace plastyczne. Spotkania zaplanowałam raz w miejscu, w piątki, w godz. 17.00-18.00, aby każde chętne dziecko mogło do nas dotrzeć i ciekawie spędzić czas. „Zaczytane Polesie” to wprawdzie ukłon w stronę mieszkańców dzielnicy, w której znajduje się nasza placówka, ale oczywiście na zajęcia mogą przyjść czytelnicy z innych części miasta. Mam cichą nadzieję, że klubik zaprocentuje w przyszłości tym, że uczestnicy będą uczęszczali na młodzieżowy, a potem również dorosły dyskusyjny klub książki.

Na kolejne spotkanie biblioteka zaprasza 3 lub 10 grudnia (o terminie poinformuje na Facebookowym profilu MPBP). Tematem przewodnim będzie książka Anne Catheriny Vestly pt. „8+2 i ciężarówka”.

– Zachęcamy do udziału w „Zaczytanym Polesiu” dzieci w wieku 6-10 lat. Ze względu na sytuacje pandemiczną, prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 506 026 165 lub na adres e-mail: filia1@bibliotekaswidnik.pl. Można również zapisać się osobiście w filii – dodaje pani Paulina.

aw

Last modified: 6 listopada 2021