Zaczytane ławki w Świdniku

Autor: |

Na placu Konstytucji 3 Maja stanęły wczoraj niezwykłe ławki z „Zaczytaną Wystawą Literacką”. To inicjatywa fundacji Zaczytani.org, zaangażowanej w promocję czytelnictwa i programy edukacyjne. Ławki pojawiają się w różnych miastach Polski przykuwając uwagę ich mieszkańców swoją niecodzienną formą.

Każda z ośmiu ławek w kształcie otwartej książki posiada kod QR, dający możliwość bezpłatnego pobrania utworów literackich. Wystarczy zeskanować kod przy użyciu telefonu i aplikacji do odczytu kodów i zostaniemy przeniesieni na dedykowaną danej ławce stronę z audiobookiem. Do każdej ławki przypisane są dwa audiobooki. Propozycje są różnorodne, skierowane do miłośników wielu rodzajów literatury. Ławka Akademia Pana Kleksa proponuje „Co słonko widziało” i „Co ja wyczytam w książeczce” autorstwa Marii Konopnickiej. Ławka Nie zawracaj mi trąby oferuje „Kotka Psotka” Marii Konopnickiej oraz „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Z Ławki Marzeń pobierzemy „Świtezia” i „Świteziankę” Adama Mickiewicza. Ławka Przytulanka kryje w sobie „Dziadka do orzechów” E.T.A. Hoffmanna, i „Kopciuszka” Jacoba i Wilhelma Grimmów. Ławka Smakuj to mieszanka poezji i powieści: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Wyspy Skarbów” Roberta Louisa Stevensona. Ławka Słuchaj proponuje „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” Jana Kasprowicza i „Fortepian Chopina” C.K. Norwida, a Ławka Działaj „Tajemniczy ogród” F.H. Burnetta i „Czerwonego Kapturka” Jacoba i Wilhelma Grimmów. Z kolei Ławka Nazywaj „Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Von Goethe oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Urząd Miasta przygotował z okazji tego wyjątkowego wydarzenia niespodziankę.

– W poniedziałek o godz. 15.00, z okazji Dnia Miłośników Książek – będziemy czekać przy wystawie z upominkami dla książkowych pasjonatów. Będzie to nasza publikacja „Dlaczego kocham Świdnik? 101 więcej powodów” – mówi Katarzyna Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Ławki będą promowały czytelnictwo w naszym mieście do 27 sierpnia.

Last modified: 6 sierpnia 2021