Zachowaj ostrożność szukając pracy za granicą

Autor: |

W Internecie możemy odnaleźć wiele atrakcyjnych ofert pracy. Szczególnie podczas letnich miesięcy wielu studentów korzysta z takich okazji.

Firmy pośredniczące kuszą nas coraz lepszymi warunkami pracy – proponując m.in. dobre wynagrodzenie czy dogodne godziny pracy. W euforii wyjazdów często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego, jadąc za granicę, zaplanujmy wszystko z głową. Okres wakacji to nie dla każdego czas wypoczynku i relaksu. Dla wielu z nas to doskonały moment by podreperować swój budżet. Decydujemy się więc na wyjazdy za granicę w celach zarobkowych.

Niestety z takim wyjazdem może wiązać się wiele niebezpieczeństw. Coraz więcej słyszy się także informacji dotyczących działalności nielegalnych agencji pośrednictwa pracy. Apelujemy o wyjątkową ostrożność podczas planowania wyjazdu. Przed wyjazdem… Uważnie czytaj ogłoszenia o pracę. Omijaj te, które wydają Ci się podejrzane.

Przed wyjazdem zrób wszystko by zdobyć jak najwięcej informacji o wybranej firmie – sprawdź w rejestrze czy pośrednik zarejestrował działalność gospodarczą (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Dowiedz się czy ma zawartą umowę z zagranicznym pracodawcą. Postaraj się o kontakt z osobami, które już wcześniej korzystały z usług tej firmy. Skorzystaj z forum lub skontaktuj się telefonicznie. Dowiedz się czy w ich przypadku wszystko przebiegło pomyślnie. Co potem? Jeśli już wybierzesz konkretną ofertę i miejsce pracy pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami, które przekazuje Ci pośrednik.

Uważnie czytaj to, co podpisujesz. Domagaj się od pośrednika pokwitowań wszystkich wpłat. Pytaj o wszelkie szczegóły, które są dla Ciebie niejasne. Zadbaj o dopełnienie wszelkich formalności – sprawdź ważność paszportu, dowodu osobistego, wizy. Pamiętaj o ubezpieczeniu! Zrób kserokopię wszystkich dokumentów, które zabierasz i zostaw zaufanej osobie. Zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, który pokryje ewentualne koszty leczenia w określonych przypadkach. Sprawdź adres i numer kontaktowy z ambasadą i najbliższym konsulem w kraju, do którego jedziesz. Zapytaj o numer Poland Direct – umożliwi Ci połączenie się z osobami w Polsce. Pamiętaj o włączeniu roamingu w swoim telefonie! Zostaw bliskim wszelkie namiary – adres miejsca, do którego jedziesz, numer telefonu i dane dotyczące zarówno pracodawcy, jak i ludzi, z którymi wyjeżdżasz. Ustalcie częstotliwość kontaktu – jeśli nie połączysz się z umówioną osobą o konkretnej porze – będzie to sygnał dla nich, że coś się stało. Ustal również hasło, które będzie ukrytą informacją w sytuacji zagrożenia. Użyjesz go, gdy ktoś będzie kontrolował Twoje rozmowy telefoniczne. Na miejscu… Pilnuj dokumentów i pieniędzy, które posiadasz.

Nie przechowuj wszystkiego w jednym miejscu. Ostrożnie podchodź do nowo nawiązanych znajomości. W przypadku, gdy stałeś się ofiarą przestępstwa – zgłoś to na Policję. Możesz powiadomić zarówno miejscowy komisariat, jak również komendę w Polsce. Policjanci przypominają, że jeśli jest możliwość kontaktu i powiadomienia ich o przestępstwie – należy to niezwłocznie zrobić (np. drogą mailową). Policja prowadzi działania w sytuacji każdego sygnału. Na miejscu masz prawo do obrony i możesz ubiegać się o tłumacza. Na Twoją prośbę zostanie powiadomiony polski konsulat.

Pamiętaj o swoich prawach! Nikt nie może zmuszać Cię do pracy, ani zabronić swobodnego poruszania się po kraju, w którym przebywasz. Możesz samodzielnie decydować o swoim miejscu zamieszkania. Pracodawca ma obowiązek regularnie wypłacać należyte wynagrodzenie w określonych wcześniej terminach. Pamiętaj, że masz prawo zarówno do odpoczynku, dni wolnych, jak i pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

Żyj bezpiecznie

Last modified: 1 lipca 2020