Zachęcą loterią

Autor: |

Nadchodzi czas podatkowych rozliczeń. Przedstawiciele ratusza nie ukrywają, że to istotny moment dla finansów samorządu.

Przypominają, że to właśnie od świdniczan zależy, ile pieniędzy będzie w budżecie. Do wpisywania Świdnika jako miejsca zamieszkania mają zachęcać dodatkowe punkty w rekrutacji do żłobków i przedszkoli, w naborze do programu Mieszkanie Plus oraz loteria podatkowa z nagrodami.

Przed nami maraton rozliczeniowy ze skarbówką. Do końca lutego osoby pracujące na etat i na umowach cywilno – prawnych powinny dostać informację o swoich zeszłorocznych dochodach. Na jej podstawie muszą złożyć odpowiedni PIT do Urzędu Skarbowego. To bardzo istotny czas również dla samorządów, bo ich kondycja finansowa, w dużej mierze, zależy od decyzji mieszkańców.

– Cały czas jeszcze pokutuje przeświadczenie, że do budżetu gminy najwięcej pieniędzy wpływa z podatku od nieruchomości. Natomiast to właśnie udział w podatku PIT jest jednym z najbardziej znaczących składników dochodów własnych każdego samorządu. W przypadku Świdnika, z tego tytułu, uzyskujemy rocznie około 40 mln zł – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Dlatego wiele miast i gmin w sposób szczególny zachęca swoich mieszkańców, żeby rozliczając się z Urzędem Skarbowym, wpisali miejsce, w którym faktycznie zamieszkują.

Sprawa staje się szczególnie poważna w dużych aglomeracjach z ogromną liczbą napływowych pracowników, ale istotna jest także dla mniejszych samorządów. – Warto podkreślić, że wpisanie wybranego przez podatnika miejsca zamieszkania jest obligatoryjne i nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów. Stanowi jednak informację dla Urzędu Skarbowego, gdzie przekazać część podatków danej osoby. Dlaczego to tak ważne dla samorządów? Ponieważ z tych pieniędzy mogą sfinansować działalność żłobków, przedszkoli, przeznaczyć je na wykonanie kolejnych, oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji – wylicza E. Jankowska.

Wiele gmin decyduje się więc na wprowadzenie przepisów, które mają zachęcać do rozliczania podatku w swoim miejscu zamieszkania. Podobnie sytuacja wygląda w Świdniku. Na dodatkowe punkty mogą liczyć rodzice, którzy składają wnioski o przyjęcie swoich dzieci do żłobków i przedszkoli.

– Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ prowadzenie tych placówek jest zadaniem własnym gminy, które nie jest dofinansowane z budżetu państwa. Dodatkowo nasze miasto dysponuje największą liczbą żłobków i przedszkoli w całym powiecie, staje się więc atrakcyjne również dla rodziców, mieszkających w sąsiednich miejscowościach. Natomiast pierwszeństwo w naborze mają osoby rozliczające się w naszym mieście – tłumaczy sekretarz miasta. Na tym nie koniec. Na dodatkowe przywileje mogą liczyć także osoby, które chcą zamieszkać w blokach powstających w ramach programu Mieszkanie Plus. W tym przypadku rozliczanie się w Świdniku jest jednym z kryteriów pierwszeństwa i oznacza 10 dodatkowych punktów w rankingu.

Władze miasta po raz pierwszy planują również specjalną loterię, która ma zachęcać do pozostawienia swoich podatków w Świdniku.

– Niebawem podamy szczegóły, w tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania wszystkich zasad. Na pewno będzie można wygrać w niej atrakcyjne nagrody. Co jednak najważniejsze, i co chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, ta jedna decyzja oznacza więcej środków na rozwój naszego miasta i na podnoszenie komfortu życia jego mieszkańców – dodaje E. Jankowska.

 Do sprawy wrócimy.

Last modified: 2 marca 2021