Zabawa w naturze

Autor: |

Elementy z drewna, lin, wikliny. Uzupełnione tylko w razie potrzeby o tworzywa sztuczne. Do tego byliny, kwiaty, niewielkie drzewa. Tak ma wyglądać nowy plac zabaw przy ul. Kopernika. Ratusz właśnie rozpoczął poszukiwania wykonawcy tej inwestycji.

Nowe miejsce dla młodszych i starszych powstanie w sąsiedztwie bloku przy ul. Kopernika 12, w miejscu starego placu zabaw. Po wiosennym przeglądzie okazało się, że wymaga on pilnej interwencji.

– Zdecydowaliśmy więc o jego zamknięciu i wybudowaniu nowego miejsca do odpoczynku dla mieszkańców – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Przedstawiciele ratusza chcą, żeby nowy obiekt był atrakcyjny, ale także ekologiczny. – Mamy przykład leśnego ogrodu przy ul. Wrzosowej, który cieszy się wielką popularnością. Stąd pomysł, żeby postawić na naturalne materiały, elementy z drewna czy wikliny oraz na edukację ekologiczną – mówi M. Dmowski.

Nowy plac zabaw ma zostać podzielony na kilka stref. Jedna będzie rajem dla dzieci, w którym znajdą się drewniane elementy zabawowe. Wśród nich pojawią się liny, drabinki, kładki, mostki ruchome, belki do balansowania, wieże, kolejka linowa o długości min. 15 m, domek na palach ze zjeżdżalnią, platformą do wspinania lub drabinką. Dzieci mają mieć do
dyspozycji również trampolinę czy huśtawkę typu ”bocianie gniazdo”.

Zadaniem wykonawcy będzie również zadbanie o strefę zieloną. Pojawią się w niej rabaty z bylinami i krzewami oraz niedużymi drzewami. Mają im towarzyszyć elementy małej architektury w postaci ławek, drewnianych stopni, kamiennych płyt tworzących nieformalne alejki i zatoki na ławki. Wybrane gatunki roślin mają być bezpieczne dla dzieci i atrakcyjne. Na placu pojawią się również tabliczki z ich nazwami oraz domki dla owadów.

Nawierzchnia też będzie naturalna. W części przeznaczonej dla dzieci piaskowa, natomiast w strefie zielonej trawiasta i wyłożona korą. Alejki będą wykonane z drewna lub ozdobnych kamiennych płyt. Na placu zostanie również uformowany co najmniej jeden pagórek, pod którym powstanie tunel.

Urzędnicy czekają na oferty od wykonawców do 14 sierpnia. Plac zabaw ma zostać zbudowany do 21 grudnia.

Last modified: 5 sierpnia 2020