Z pomocą szpitalowi

Autor: |

Plan jest ambitny. Obejmuje przeprowadzenie prac budowlanych, wyposażenie i uruchomienie Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w świdnickim szpitalu. Dyrektor placówki o pomoc zwrócił się do władz ratusza. Na najbliższej sesji sprawą zajmą się radni miejscy.

Na pomoc nowej jednostki mogliby liczyć pacjenci, którzy wymagają długoterminowej opieki. Jak się okazuje, jest ich coraz więcej.

– Ogromne zapotrzebowania na tego typu opiekę widzimy choćby po rosnących wydatkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na usługi opiekuńcze – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Dla nas ważni są wszyscy mieszkańcy. Chcemy polepszyć warunki na oddziale dla przyszłych mam, inwestujemy w żłobki, przedszkola i szkoły. Wspieramy też seniorów. Nie zapominamy także o osobach, które potrzebują szczególnej, specjalistycznej opieki i pomocy.

Z myślą o takich mieszkańcach ma powstać Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w świdnickim szpitalu. Jednostka podlega Starostwu Powiatowemu, ale jej władze o pomoc w sfinansowaniu oddziału zwróciły się do władz miasta.

Dyrektor SP ZOZ, Jacek Kamiński poprosił o przekazanie na ten cel 950 tys. zł. Całość przedsięwzięcia została wyceniona na 1 mln zł. 50 tys. zł będzie wkładem własnym szpitala.

– Wniosek władz SP ZOZ został już rozpatrzony. Uważamy, że stworzenie takiego oddziału jest w pełni uzasadnione i ważne dla naszych mieszkańców. Dlatego na najbliższą sesję Rady Miasta, które odbędzie się jeszcze w marcu, przygotujemy projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy szpitalowi. Oczywiście ostateczna decyzja o przeznaczeniu środków na ten cel będzie należała do radnych – tłumaczy E. Jankowska.

Z informacji dyrektora szpitala wynika, że ma już zgodę na finansowanie przez NFZ działalności oddziału. Żeby jednak mógł on ruszyć niezbędne jest przeprowadzenie prac remontowych i zakup specjalistycznego wyposażenia. Władze SP ZOZ planują zlokalizowanie ZOLu na drugim piętrze budynku szpitala przy al. Lotników Polskich 18. Same prace budowlano – remontowe mają pochłonąć około 750 tys. zł. Oddział ma mieć możliwość opiekowania się jednocześnie 28 pacjentami w 12 salach. Większość z nich ma być dwuosobowa, w czterech będą po trzy łóżka. Na oddziale powstanie także 12 toalet, pomieszczenia higieniczno – sanitarne, gabinety lekarskie, sala dziennego pobytu i szatnia.

Około 200 tys. zł ma kosztować niezbędne wyposażenie. Będą to, między innymi, specjalistyczne materace, podpórki, poduszki, sprzęt higieniczny i rehabilitacyjny, urządzenia medyczne, wózki, chodziki i balkoniki. Władze szpitala planują uruchomienie nowego oddziału jeszcze w tym roku.

Bezpieczne mamy

W minionym roku rozpoczęła się realizacja projektu „Bezpieczna mama”. Jego celem jest wprowadzenie znieczulenia zewnątrzoponowego w świdnickiej placówce. Żeby panie mogły z niego korzystać, wcześniej musi zostać przebudowana porodówka. Pierwszym etapem przedsięwzięcia było przeniesienie apteki szpitalnej z ostatniego piętra na niski parter. Kolejne prace będą realizowane w tym roku. Cały projekt ma się zakończyć w przyszłym. Na przeprowadzenie przedsięwzięcia potrzeba 2,1 mln zł. Z łącznej kwoty, miasto wyłoży 1,8 mln zł. 300 tys. zł to wkład własny szpitala.

Miasto z pomocą w pandemii

Świdnicki szpital może również liczyć na wsparcie ze strony ratusza związane z pandemią koronawirusa. Władze miasta i radni zgodzili się na przeznaczenie na ten cel już ponad 1 mln zł. 200 tys. zł wydano na zakup ponad 10 tys. sztuk środków ochrony osobistej dla medyków i pielęgniarek. Sfinansowano także sprzęt: 2 respiratory dla dorosłych i jeden neonatologiczny, 2 kardiomonitory, centralę monitorującą i pompy objętościowe (10 sztuk), 2 urządzenia do dezynfekcji, w tym jedno do odkażania pomieszczeń, a ostatnio także mobilny aparat RTG na potrzeby oddziału noworodkowego.

Last modified: 26 marca 2021

Zmień język »