Z pomocą przedsiębiorcom

Autor: |

Do ratusza spływają wnioski od przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z miejskiej pomocy, czyli z ulg w podatkach i opłatach. Kwota przyznanej pomocy sięga już miliona złotych. – Widać, że nasza tarcza działa – mówią przedstawiciele Urzędu Miasta.

Rada Miasta w połowie kwietnia przyjęła dwie uchwały dotyczące pomocy dla małych przedsiębiorstw, które negatywnie odczuły skutki trwającej pandemii koronawirusa. Na ich podstawie właściciele firm mogą wnioskować o zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz z opłat za czynsze, odbiór odpadów i dzierżawy.

Miejska pomoc została skierowana do mikroprzedsiębiorstw, czyli zatrudniających do 10 osób oraz osiągających do 2 mln euro rocznego obrotu. Żeby skorzystać z ulg, właściciele firm muszą zwrócić się do Urzędu Miasta o przyznanie pomocy.

– Wnioski cały czas do nas spływają – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Wartość odroczonych przez nas podatków i opłat sięga 1 mln zł.

Najwięcej, bo 878 tys. zł to kwoty za odbiór odpadów, 192 tys. zł wynoszą ulgi za podatek od nieruchomości. Natomiast wartość umorzenia opłat za czynsze oraz dzierżawy wynosi 28,5 tys. zł.

Zawieszają częściej, rzadziej likwidują

Dane z Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej wskazują, że od stycznia do 14 maja tego roku 44 przedsiębiorców ze Świdnika zaprzestało prowadzenia swoich firm. Okazuje się, że w analogicznym okresie, ale rok wcześniej, taką decyzję podjęło 60 przedsiębiorców.

W ostatnich miesiącach częściej dochodziło do zawieszenia działalności. W CEIDG odnotowano 90 przypadków na terenie Świdnika. W minionym roku, w tym samym okresie, 76 przedsiębiorców zawiesiło działalność.

Jak i gdzie wnioskować?

Żeby skorzystać z pomocy trzeba złożyć wniosek do Urzędu Miasta. Wszelkie informacje można uzyskać dzwoniąc na numer tel. 81 751 76 09, mailowo tarcza@e-swidnik.pl lub w zakładce Tarcza antykryzysowa w miejskim BIP.

kal

Last modified: 3 września 2020