Z pomocą dla seniorów

Autor: |

Świdnicki Urząd Miasta pozyskał 189 tys. zł dofinansowania z rządowego programu „Opieka 75+”, którego celem jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Program realizowany jest od 2018 roku. Świdnik korzysta z niego po raz drugi, pierwszy miał miejsce w 2020 roku. Całkowity koszt tegorocznych działań wynosi 378 tys. zł. Połowa kwoty pokryje państwo, natomiast pozostałe pieniądze dołoży Gmina Miejska Świdnik. W ramach programu dofinansowane zostaną usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne dla: osób, które wcześniej z nich korzystały i chcą je kontynuować w 2021 roku; seniorów, którym w 2020 roku te usługi nie były świadczone. Środki zostaną też przeznaczone na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych. Decyzję o przyznaniu wsparcia wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zaś za realizację zadania odpowiada Stowarzyszenie Egida.

Na poprzedniej sesji Rady Miasta działanie zostało wprowadzone do miejskiego budżetu. Władze miasta właśnie podpisały umowę, która pozwoli na jego realizację.

– Są to usługi opiekuńcze, które świadczymy jako samorząd. Ich dofinansowanie pozwoli nam odciążyć budżet miasta. W 2021 roku, kiedy wszystkie samorządy zmagają się z kryzysem po stronie dochodów bieżących, takie dodatkowe środki wzmacniające budżet są niezwykle ważne – Ewa Jankowska, sekretarz miasta. Dodaje: – Usługi opiekuńcze z roku na rok zajmują coraz większą część budżetu. Zapotrzebowanie jest naprawdę ogromne, zwłaszcza teraz, w dobie koronawirusa.

Last modified: 29 kwietnia 2021