Wysyp podrobionych „prawek”

Autor: |

fot. www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl / Badanie autentyczności dokumentów
Tylko od początku roku Nadbużański Oddział Straży Granicznej ujawnił 39 podrobionych praw jazdy. Kierowcy posługiwali się fałszywymi uprawnieniami podczas kontroli granicznych i drogowych. Do jednej z takich sytuacji doszło, między innymi w powiecie świdnickim.

W minioną sobotę funkcjonariusze Służby Granicznej, w miejscowości Dorohucza zatrzymali 49-letniego obywatela Polski. Mężczyzna poruszał się samochodem osobowym na szwajcarskich numerach rejestracyjnych. W czasie kontroli pokazał ukraińskie prawo jazdy.

– Funkcjonariusze ustalili, że dokument jest nieprawdziwy. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze dotyczące posługiwania się fałszywym dokumentem. Dodatkowo, za kierowanie pojazdem silnikowym bez wymaganych uprawnień mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 zł – informuje por. Dariusz Sieniecki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Kolejne „fałszywki” wykryto 21 lutego na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Dokumentami posługiwali się dwaj obywatele Ukrainy. 34- i 38-latek zostali zatrzymani, a w ich sprawach również wszczęto postępowanie przygotowawcze. Po zakończeniu prowadzonych wobec nich czynności procesowych, mężczyźni zrezygnowali z dalszej podróży i wrócili na Ukrainę.

Tylko w tym roku funkcjonariusze NOSG zatrzymali 39 fałszywych uprawnień do kierowania pojazdami. W ubiegłym roku takich dokumentów było 153.

– Obok oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, są to najczęściej podrabiane dokumenty. Większość „fałszywek” to ukraińskie prawa jazdy, w których niejednokrotnie zawarte są uprawnienia do kierowania wszystkimi kategoriami pojazdów – dodaje D. Sieniecki.

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Last modified: 25 lutego 2021