Wyśpiewali sukces

Autor: |

Kapela podczas występów w Stężycy, fot. Lech Leszczyński

Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, mimo wakacji, nie próżnuje. Jego kapela, wraz z grupą wokalną, właśnie wróciła z III Festiwalu Tradycji Ludowych Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia „U zbiegu Rzek” w Stężycy i przywiozła ze sobą kolejne trofeum.

– Uczestnicy konkursu zaprezentowali folklor ze wschodniego regionu Polski związany z tematyką żołnierską, nawiązując tym samym do setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zaśpiewaliśmy Wiązankę pieśni biłgorajskich oraz polkę „Od Radzynia jedziem”. Wpletliśmy w nasz program również utwór „Cztery konie Jasio miał” – mówi Beata Leszczyńska, kierownik muzyczny i wokalny ZTL „Leszczyniacy”.

Jury doceniło talent świdniczan, przyznając im nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Scena młodych”.

– Jesteśmy szczęśliwi, że udało się nam zdobyć ten tytuł – dodaje B. Leszczyńska.

Festiwal w Stężycy to nie jedyne miejsce na wakacyjnej trasie „Leszczyniaków”. 14 lipca szansę na zobaczenie zespołu będą mieli także świdniczanie. Grupa wystąpi o godz. 17.00 w muszli koncertowej przy MCUS. Towarzyszyć jej będzie Zespół Tańca Ludowego Želiezko ze Słowacji, w którego szeregach tańczą uczniowie Prywatnej Artystycznej Szkoły Podstawowej imienia Vlada Urbana w Koszycach. Chwilę później, bo o godz. 19.00, odbędzie się koncert w Mełgwi.

Last modified: 18 maja 2020