Wyróżnienie dla świdnickiej licealistki

Autor: |

Fot. II LO / Facebook
Zuzanna Bolesławska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego, otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie “Young Writers Contest”.

Literacko-językowe zmagania  zorganizowane były przez portal ANGIELSKI NA 100. Polegały na napisaniu opowiadania na dowolny temat.

— Tekst powstał ponad miesiąc temu. Zupełnie zapomniałam o terminie ogłoszenia wyników. Dlatego byłam zaskoczona i ogromnie zadowolona po otrzymaniu informacji o wyróżnieniu — mówi Zuzanna.

Akcja opowiadania osadzona jest podczas celtyckiego święta Samhain: wyznacza ono koniec okresu żniw i początek zimy, obchodzone jest od 31 października do 1 listopada. — Zawsze fascynowały mnie dawne wierzenia oraz analogie pomiędzy religiami różnych ludów i plemion. Celtyckie święto Samhain, chociaż związane z zakończeniem żniw i lata, kojarzy mi się ze słowiańskimi dziadami. Wyjaśnia również pochodzenie zabaw Halloween— wyjaśnia autorka opowiadania.

Tematyka celtycka nie jest obca w II LO. Od 2017 roku szkoła współpracuje z Fundacją Kultury Irlandzkiej, w ramach programu “Irlandia w szkole” pod patronatem konsula Irlandii. Uczniowie mają okazję poznania kultury tego kraju i Celtów nie tylko na lekcjach języka angielskiego. W poprzednich latach liceum organizowało Dzień Irlandzki, podczas którego przybliżano historię oraz język Irlandii, a uczniowie uczyli się tańców irlandzkich oraz próbowali lokalnych wypieków. Licealiści mieli też okazję brać udział w warsztatach, wykładach i wystawach w Centrum Brytyjskim UMCS oraz w obchodach Dnia św. Patryka w Lublinie. W tym roku odbyły się spotkania online z Krzysztofem Nowackim i Justyną Schramm, a także konkurs literacko-plastyczny na przełożenie wiersza W.B. Yeatsa na obraz. —Tematyka związana z Irlandią i Celtami jest bardzo lubiana przez uczniów. Irlandia jest taka trochę romantyczna, zagadkowa, ale i na swój sposób bliska, bo Polacy stanowią największą społeczność emigrantów w tym kraju— dodaje Jadwiga Kopniak, nauczycielka języka angielskiego i koordynatorka projektu, która przygotowała Zuzannę do konkursu.

— Bardzo cieszę się z sukcesu Zuzi, bo jest ona niezwykle pracowitą i dociekliwą osobą. Potrafi wiele się dowiedzieć, pytając o różne rzeczy, poszukując. Jest ambitna, a przy tym niezwykle skromna i miła. To jest chyba właśnie sposób na sukces, nie tylko w konkursach, ale i w życiu. Dlatego tym bardziej się cieszę z jej nagrody — mówi nauczycielka.

Opowiadanie można przeczytać na Facebooku liceum.

gp

Last modified: 13 czerwca 2021