Wyróżnienia dla Świdnika

Autor: |

fot. Urząd Miasta Świdnik
„Lider inwestycji”, „Wizjoner oświaty” oraz „Samorządowy Lider Programu Mieszkanie Plus 2021”. To trzy nagrody, którymi Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” uhonorowało nasze miasto. Wyróżnienia wręczono podczas XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, które 6 i 7 października odbywało się w Katowicach. Świdnik reprezentowali Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, Ewa Jankowska, która przez ostatnie 6 lat była sekretarzem miasta oraz Jerzy Irsak, prezes P. K. Pegimek.

Każdego roku „Wspólnota” podsumowuje działania polskich miast w różnych dziedzinach gospodarki. W najważniejszym rankingu, pokazującym wydatki inwestycyjne samorządów za lata 2018-2020, Świdnik zajął 5. miejsce na 224 miasta powiatowe. Jest też jednym z dwóch miast z województwa lubelskiego, które znalazły się w pierwszej dziesiątce. Numer 10. w rankingu zajmują Puławy.

– To obiektywny ranking, biorący pod uwagę konkretne wskaźniki. Wysokie miejsce, które zajęliśmy pokazuje, że w ostatnich latach w naszym mieście sporo się dzieje na poziomie inwestycji. Od dużych zadań, takich jak baseny Park Avia, kolektor deszczowy, aleja NSZZ „Solidarność”, ul. Kusocińskiego, po małe, takie jak budowa mniejszych uliczek – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

To nie pierwszy raz, kiedy nasze miasto pojawia się w tym rankingu. Świdnik jest w nim obecny od lat i cały czas pnie się w górę. Za okres 2015-2017 przyznano mu 190. miejsce, za 2016-2018 – 147, za 2017-2019 – 30, a teraz, za lata 2018-2020 – 5.

– Nie pracujemy dla rankingów, tylko po to, by miasto szło do przodu, a mieszkańcom dobrze się żyło. Ten wynik jest dla nas potwierdzeniem, że zmierzamy we właściwym kierunku – dodaje M. Dmowski.

Drugim tytułem, który w tym roku przypadł naszemu miastu jest „Wizjoner oświaty”. Przyznawany jest za myślenie strategiczne o lokalnej oświacie – podjęcie odpowiedzialności za funkcjonowanie całego lokalnego systemu szkolnego i rozwijanie w nim kompetencji dla edukacji przyszłości.

– Doceniono wprowadzane przez nas nowoczesne rozwiązania oraz doszkalanie nauczycieli, co znacząco wpływa na poziom wiedzy uczniów. Dla nas jako samorządu bardzo ważne jest, by poziom ich wykształcenia stale rósł – tłumaczy zastępca burmistrza.

Świdnik otrzymał również miano „Samorządowy Lider Programu Mieszkanie Plus 2021”, w rankingu przedstawiającym liczbę mieszkań powstających we współpracy z PFR Nieruchomości, w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

– Jesteśmy jednym z 10 miast w całej Polsce, które otrzymały ten tytuł – zauważa Marcin Dmowski.

fot. www.facebook.com/marcinAntoniDmowski

 

Last modified: 8 października 2021

Zmień język »