Wypoczynek wśród kwiatów i ziół

Autor: |

Zamiast nadszarpniętych zę­bem czasu piaskownicy, drabinek i zjeżdżalni, wygodne, drewniane leżaki, ławeczki, domki dla owadów oraz ra­baty, które wiosną wypełnią kwiaty i zioła. Dawny plac za­baw przy ulicy Środkowej przeszedł prawdziwą rewolucję.

Jeszcze kilka miesięcy temu na skwerze przy ul. Środkowej znajdowało się miejsce zabaw dla najmłodszych. Podczas wiosennego przeglądu obiektu okazało się, że jego konstrukcja jest zniszczona i nie nadaje się do wymiany. Miejscy urzędnicy postanowili ponownie zaaran­żować plac, tworząc z niego miejsce wypoczynku dla świd­niczan w każdym wieku.

– W tej okolicy znajdu­je się duży teren rekreacyjny, gdzie najmłodsi mogą sko­rzystać z pump tracka, skate parku, placu zabaw, również dla dzieci niepełnosprawnych. Zdecydowaliśmy się więc przy­gotować przy ul. Środkowej miejsce edukacji ekologicznej i wypoczynku – wyjaśnia Mar­cin Dmowski, zastępca burmi­strza.

Prace rozpoczęły się w listo­padzie, a zakończyły tuż przed świętami. Aranżacji terenu podjęła się firma Garden Con­cept Architekci Krajobrazu z Lublina, która wcześniej przy­gotowała również leśny ogród zabaw przy ul. Wrzosowej na osiedlu Adampol. Jej koszt to 100 tys. zł.

Na nowym skwerze znalazły się rabata dla motyli i pszczół, ogródek ziołowy, poidła, domki dla ptaków oraz tabli­ce informujące, między inny­mi o posadzonych roślinach. Mieszkańcy odpoczną na le­żakach i ławkach, wśród traw, bylin, niedużych drzew i pną­czy. Przez cały teren poprowa­dzono też alejkę.

Przebudowa skweru jest także okazją do rozwiązania problemu małej liczby miejsc parkingowych w tej części miasta, na co uskarżają się mieszkańcy.

– Pracujemy nad koncep­cją udrożnienia tej ulicy. My­ślimy o tym, by wjazd od strony przychodni był jedno­kierunkowy. To pozwoliłoby na utworzenie większej licz­by miejsc i opanowanie pro­blemu korkowania się uliczki – wyjaśnia M. Dmowski.

Last modified: 11 stycznia 2021