Wykonaj test anty-HCV

Autor: |

HCV to groźny wirus prowadzący do zapalenia wątroby typu C. Mieszkańcy Lubelszczyzny będą mogli się zgłosić na darmowe badanie, aby sprawdzić czy są zakażeni. Do bezpłatnej akcji dołączył również Świdnik.

Jak się okazuje zakażenie HCV może dotyczyć każdego. Niestety przez wiele lat wirus nie daje charakterystycznych objawów. Chory może odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, ból stawów, nasilające się symptomy depresji czy inne objawy grypopodobne. Zakażenie dotyczy głównie mężczyzn między 30 a 60 rokiem życia oraz kobiet, w wieku od 45 do 80 lat. W grupie ryzyka są osoby, które były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed 1992 rokiem, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie.

Do zakażenia dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry – może to być nawet skaleczenie. Do organizmu osoby zdrowej dostaje się niewielka ilość krwi z wirusem. Może być ona niewidoczna gołym okiem. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki i fryzjera, w salonie manicure oraz gabinecie stomatologicznym.

Zbadaj się bezpłatnie

Warto zaznaczyć, że wczesne wykrycie wirusa HCV to niemal 100% szansa powrotu do zdrowia. Obecnie z wykorzystaniem nowoczesnych metod, leczy się najczęściej od 8 do 12 tygodni.

W województwie lubelskim zorganizowano akcję profilaktyczną. Mogą z niej skorzystać także świdniczanie. Bezpłatne badanie, na obecność wirusa wykonają w punkcie ALAB przy ulicy Jarzębinowej 4. Akcja potrwa do końca roku. Test jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszka palca i pobrania krwi. Jeżeli wynik okaże się dodatni, zostanie przeprowadzona dalsza bezpłatna diagnostyka.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć na stronie internetowej: www.alablaboratoria.pl.

Partnerem akcji jest firma AbbVie Polska.

Last modified: 22 kwietnia 2021