Wygrywa konkursy jak z nut

Autor: |

Niedawno pisaliśmy o ogólnopolskich sukcesach uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku. Jedną ze wspomnianych laureatek była Aniela Olszak, która w XXI Sokołowskim Konkursie Kultury Muzycznej zdobyła nagrodę III stopnia. Uczennica nie powiedziała jednak ostatniego słowa i teraz również ma powody do dumy.

Tym razem Aniela otrzymała wyróżnienie w grupie wiolonczeli, w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym, który odbył się w Kowalewie Pomorskim. Jej opiekunka Iwona Godzik-Ćwiek, podkreśla, że w muzycznych zmaganiach brało udział wielu uzdolnionych uczestników, co podniosło poziom rywalizacji.

– Aniela jest uczennicą drugiej klasy cyklu sześcioletniego wiolonczeli w naszej szkole, chociaż ma dopiero siedem lat – mówi I. Godzik-Ćwiek. – Pomimo dziecięcego wieku jest bardzo dojrzała, zdyscyplinowana, wie czego chce, pilnie wsłuchuje się w uwagi i stara się je realizować. Praca z nią jest prawdziwą przyjemnością, bo wiem, że kocha wiolonczelę. Już myślę o udziale Anielki w poważniejszych konkursach, nawet międzynarodowych.

Nauczycielka podkreśla, że próby z Anielą to bardziej przyjemność niż ciężka praca. – Większym problemem, który mamy nadal do pokonania to warunki pracy zdalnej. Gdyby ćwiczenia mogły odbywać się regularnie i na żywo, to myślę, że wyniki byłyby jeszcze lepsze. Aniela ma duży potencjał. Jest wszechstronna. Jej pasją jest również balet i akrobatyka, które ćwiczy w Miejskim Ośrodku Kultury – dodaje.

Podczas konkursu Aniela Olszak wykonała dwa utwory. Pierwszy to etiuda nr 1 autorstwa Kazimierza Wiłkomirskiego, jednego z patronów szkoły. Drugi to scherzo Carla Webstera. Wiolonczelistce akompaniowała na fortepianie Magdalena Cyran.

Obecnie świdniczanka czeka niecierpliwie na dobre wieści ze stolicy. Niedawno brała udział w kolejnym konkursie wiolonczelowym, którego organizatorami byli Fundacja Ze Sztuką przez Świat oraz Wawerskie Centrum Kultury w Warszawie.

słs

Last modified: 15 czerwca 2021

Zmień język »