Kolejne świdnickie placówki rozpoczynają współpracę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W ostatnim czasie umowy zostały podpisane przez Przedszkole Integracyjne nr 5 im. Doroty Gellner, wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Przedszkole Integracyjne nr 5
W ramach umowy obie instytucje zapewnią realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych, doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje metodyczne. Organizowane też będą szkolenia i seminaria dla nauczycieli oraz rodziców. Dzięki współpracy lubelska uczelnia wesprze świdnickich nauczycieli w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, oferując studia podyplomowe i specjalistyczne kursy.
– My ze swojej strony zapewnimy, oczywiście w miarę możliwości, realizację ćwiczeń i praktyk zawodowych dla studentów zajmujących się problematyką kształcenia i wychowania – mówi Kinga Sobiesiak, dyrektor P nr 5.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Porozumienie zawarte jest na czas nieokreślony. W jego ramach, na niwie kulturalno-oświatowej i sportowej, rozwinie się współpraca między studentami a podopiecznymi ośrodka.
– Nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach i imprezach organizowanych przez lubelską uczelnię, brać udział w warsztatach i wykładach przygotowanych specjalnie dla nas oraz korzystać z materiałów informacyjnych i zasobów dydaktycznych UMCS. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy umożliwi studentom odbywanie praktyk przedmiotowo-metodycznych i pedagogicznych, a także hospitacji lekcji. Będziemy również współpracowali przy realizacji różnych projektów z dziedziny kultury, sportu i popularyzacji nauki. Te działania na pewno przyniosą wiele korzyści dla obu stron – mówi Elżbieta Krupa.
Pierwszym zadaniem w ramach współpracy świdnickiej placówki z UMCS był wywiad redakcji szkolnej gazetki „Sienkiewiczówka” z dr hab. Anetą Ptaszyńską z Katedry Immunobiologii.
– Pani doktor podzieliła się z dziećmi i młodzieżą cenną wiedzą na temat pszczół. Wyjaśniła, jak ważną rolę pełnią one dla środowiska i w jaki sposób możemy pomóc tym pożytecznym owadom w mieście. Rozmowa dostępna jest na Facebooku naszego ośrodka – wyjaśnia Joanna Drzewińska, odpowiedzialna za realizację umowy w SOSW.
Last modified: 24 czerwca 2024