Wspólnie posadzimy las

Autor: |

fot. www.lasy.gov.pl

Sadzonki dębu, buku i świerku czekają na mieszkańców, którzy odwiedzą jutro biuro Nadleśnictwa Świdnik. Leśnicy przygotowali drzewka w ramach akcji #sadziMy drzewa z Lasami Państwowymi.

To już druga edycja wydarzenia, którą zainicjowali prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. W ubiegłym roku leśnicy rozdali 116 tysięcy drzewek. W tym pracownicy Lasów Państwowych przygotowali łącznie aż milion sadzonek rodzimych gatunków, które są wartościowe dla ptaków, ssaków i zapylających owadów.

Dzięki inicjatywie każdy może działać na rzecz ochrony przyrody. Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze oraz łagodzą zmiany klimatu. Są też siedliskiem wielu organizmów, a w przyszłości cennym surowcem.

Dla świdniczan chcących wziąć udział w akcji, przygotowano dęby, buki i świerki. Drzewka będą czekały na specjalnym stoisku, zorganizowanym na parkingu przy biurze Nadleśnictwa Świdnik, przy ulicy Lotniczej 4. Można je odebrać jutro, w godzinach 9.00-15.00.

Las dla leśnictwa Zdroje

W piątek akcję oficjalnie zainauguruje Para Prezydencka. Razem z przedstawicielami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami oraz  pracownikami Lasów Państwowych wezmą udział w odnawianiu drzewostanu na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w 2017 roku. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha, w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Wspólnie posadzą 64 tysiące nowych drzew na powierzchni liczącej blisko 6,44 ha.

Last modified: 21 września 2020