Wsparcie dla szpitala

Autor: |

350 tys. zł zostanie przeznaczone na sprzęt ochronny dla pracowników świdnickiego szpitala. Kolejne, około 300 tys. zł pójdzie na zakup respiratorów. Pieniądze przekaże miasto.

Od 11 marca świdnicki SP ZOZ, podobnie jak kilkanaście szpitali w całym województwie, został postawiony w stan podwyższonej gotowości. Co prawda, do dzisiaj na terenie powiatu nie odnotowano jeszcze przypadków zakażenia koronawirusem, ale coraz więcej osób przebywa w kwarantannie. Wczoraj odnotowano 122 takie przypadki.

Szef powiatowego szpitala zwrócił się do władz miasta o wsparcie finansowe placówki.

– Otrzymaliśmy prośbę o przeznaczenie pieniędzy na zakup środków ochrony pracowników, m.in. masek z filtrem, kombinezonów, przyłbic, okularów, rękawic oraz wysokich ochraniaczy na buty – wymienia Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Dyrektor szpitala wnioskował również o zakup wyposażenia na potrzeby oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, m.in. pomp przepływowych i kardiomonitorów.

Łączny koszt zakupów został oszacowany na 350 tys. zł. Nowe wydatki już zostały wprowadzone do budżetu miasta.

– W takiej sytuacji nie mogliśmy postąpić inaczej. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców i pracowników szpitala jest najważniejsze – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Okazuje się, że na tym miejska pomoc się nie zakończy.

– Wczoraj otrzymaliśmy kolejną prośbę od dyrektora szpitala, tym razem dotyczy ona zakupu dwóch stacjonarnych respiratorów dla osób dorosłych i jednego dla noworodków – wylicza E. Jankowska.

Według szacunków przedstawicieli SP ZOZ urządzenia będą kosztować około 300 tys. zł. Władze ratusza obiecują pomoc.

– Pieniądze przekażemy i mamy nadzieję, że wystarczą na zakup respiratorów, choć w ostatnim czasie ceny sprzętu medycznego z dnia na dzień idą w górę. W tej chwili poszukujemy źródła sfinansowania tego zakupu – dodaje sekretarz miasta.

Zgodę na przeznaczenie pieniędzy na ten cel będą musieli wydać radni. Sesja planowana jest w ciągu najbliższych kilku dni.

Corocznie kwotę 300 tys. zł przekazuje szpitalowi Starostwo Powiatowe, któremu SP ZOZ podlega. Kilkanaście dni temu zapadła decyzja o przeznaczeniu tegorocznej dotacji na zakup dodatkowego sprzętu oraz środków ochrony dla pracowników jednostki.

Last modified: 7 maja 2020