Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek rozpoczęło projekt modernizacji pokryw kanalizacyjnych. Pierwszy włazy z unikalnym napisem i herbem miasta pojawiły się już w Świdniku. Inwestycja ma odświeżyć estetykę ulic, a także nawiązać do bogatej historii zdobienia studzienek w całej Polsce.
Zdobione pokrywy kanalizacyjne mają długą tradycję. Często odzwierciedlają lokalną kulturę i historię. Przed wojną pozwalały sobie na nie głównie metropolie dbające o wizerunek i prestiż. W powojennej Polsce zaczęły się pojawiać na większą skalę kilkanaście lat temu. Współcześnie, miasta coraz częściej sięgają po podobne rozwiązania, starając się nie tylko spełniać funkcje techniczne, ale również aranżować sztukę i design w przestrzeni publicznej.
– Personalizowane pokrywy to nie tylko praktyczny element infrastruktury, ale również forma wyrazu lokalnej tożsamości. Pierwszy właz pojawił się w ubiegłym tygodniu na jednej z naszych inwestycji drogowych w okolicy ul. Skolimowskiej i Malinowskiego. Nie mamy w planach wymiany wszystkich pokryw w mieście, a jedynie wymianę nienadających się już do użytku, bądź instalowanie ich przy okazji nowych inwestycji drogowych – tłumaczy Justyna Mierzwa, prezes Pegimeku.
Nowe pokrywy znajdą się również w centrum, w okolicy reprezentacyjnego placu Konstytucji 3 maja. „Stare” nie pójdą jednak na marne.
– „Uniwersalne” włazy z których korzystaliśmy dotychczas i które planujemy wymienić w okolicy placu Konstytucji 3 maja znajdą zastosowanie w innym miejscu. Zamierzamy je ponownie wykorzystać – dodaje prezes.
Oprócz placu Konstytucji 3 maja, nowe pokrywy zostaną zainstalowane na budowanych przez Pegimek ulicach na osiedlu Olimpijczyków, a także w Strefie Aktywności Gospodarczej.
Last modified: 21 marca 2024