Wirus w mieście i powiecie

Autor: |

Dzisiaj w powiecie świdnickim potwierdzono 14 przypadków zakażenia. Od jutra nasz region znajdzie się w czerwonej strefie. Działalność zawieszą baseny, a uczniowie szkół średnich rozpoczną zdalną naukę.

Od poniedziałku w tryb nauki zdalnej przejdą szkoły średnie. W domu będą uczyć się licealiści z I i II LO. Natomiast młodzież z Zespołu Szkół nr 1 i Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej przeszłaby na zdalne nauczanie nawet, gdyby nie wprowadzono w Świdniku czerwonej strefy.

Z danych Lubelskiego Kuratorium Oświaty wynika, że PCEZ zawiesiło działalność od wczoraj (15 października). Natomiast przewidywany powrót na zajęcia stacjonarne był wyznaczony na 24 października. Z kolei uczniowie ZS nr 1 mieli zacząć naukę zdalną od dzisiaj (16 października) i powrócić do szkoły również 24 października. Powodem zawieszenia zajęć jest wykrycie ogniska koronawirusa w Internacie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Jak informują służby sanitarne, jest ono w fazie rozwojowej. Potwierdzono w nim 6 przypadków zakażenia, 33 osoby są na kwarantannie.

Miejskie przedszkola i szkoły podstawowe będą działały jak dotychczas. Wyjątkiem jest SP nr 3, w której tydzień temu wprowadzono zdalne nauczanie dla uczniów klas IV-VIII. Młodzież wróci do placówki po 23 października.

Bez basenów

Od jutra świdniczanie nie będą mogli korzystać z pływalni w Parku Avia.

– Decyzja zapadła, Świdnik jest w czerwonej strefie, musimy od soboty zamknąć baseny. Robimy to z przykrością, bo z zajęć na pływalni korzystają dzieci, jest to dla nich forma odpoczynku, ale również nauki. Podobnie dorośli mieszkańcy chętnie wykorzystują baseny do relaksu i uprawiania sportów. Jest to również obciążenie dla budżetu miasta, ponieważ kompleks będzie generował koszty, ale nie przyniesie żadnych przychodów – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Dzisiaj na terenie powiatu służby sanitarne odnotowały 14 przypadków zakażenia. Dotyczą one 9 kobiet i 5 mężczyzn. 6 osób jest między 21 a 40 rokiem życia, 4 mają od 41 do 60 lat. Wśród zakażonych są 3 osoby powyżej 60 lat i jedna poniżej 20 lat.

Sześć ognisk

Oprócz ogniska w PCEZ, na terenie powiatu wcześniej potwierdzono pięć innych. Jednym z nich jest Przedszkole Małych Odkrywców w Piaskach. W placówce zakażenie wykryto u 3 osób, kwarantannie poddano 309. W fazie rozwojowej jest ognisko na oddziale wewnętrznym i chirurgii w świdnickim szpitalu. Wirusa stwierdzono u kolejnej osoby. Łącznie zakażonych jest 12. 27 poddano kwarantannie, 5 przekazano do szpitali, a 7 znajduje się w izolacji domowej. W WSK PZL-Świdnik koronawirusem zakażonych jest już 16 osób, 65 przebywa w kwarantannie. W fazie stabilnej jest ognisko w supermarkecie Stokrotka, gdzie potwierdzono 5 przypadków. Z kolei ognisko w Domu Pomocy Społecznej w Krzesimowie, gdzie zakażonych jest 7 osób, jest w fazie wygaszania.

Natomiast w całym województwie lubelskim odnotowano dzisiaj 284 przypadków. Najwięcej w Lublinie (56) oraz powiatach: lubelskim (44), biłgorajskim (25), puławskim (23) i zamojskim (18).

– Aktualnie 310 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia, 17776 poddanych kwarantannie i 441 objętych nadzorem epidemiologicznym – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody.

Last modified: 3 listopada 2020