Wiosna – czas na rower!

Autor: |

Z roku na rok możemy obserwować coraz większą liczbę rowerzystów przemieszczających się po naszym mieście oraz przemierzających drogi i bezdroża Powiatu Świdnickiego.

Rosnące zainteresowanie poruszaniem się na dwóch kółkach spowodowane jest różnymi względami – dla jednych jest to codzienny środek lokomocji do szkoły, do i z pracy lub po zakupy, a dla drugich to dobra forma relaksu po pracy, są również tacy którzy coraz częściej decydują się wczasy na dwóch kółkach lub próbują sił w różnego rodzaju amatorskich zawodach kolarskich. Niewątpliwie wiele osób dostrzega, że jazda na rowerze to doskonała forma aktywnego wypoczynku i dobra zabawa. Rekreacyjna jazda ma dobry wpływ na nasze zdrowie, zwiększając wydolność serca i zmniejszając ryzyko chorób układu krążenia. Korzystanie z roweru to nie tylko ukłon w stronę zdrowia i ekologii, ale alternatywny dla samochodu środek lokomocji, z którego korzysta coraz więcej Świdniczan, szczególnie na trasie Świdnik – Lublin i z okolicznych miejscowości do Świdnika.

Od trzech lat istnienia do wspólnego rowerowania zaprasza Świdnicki Klub Rowerowy ALFA, który zrzesza kilkudziesięciu rowerzystów ze Świdnika i okolic. Oferta klubu skierowana jest do wszystkich rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, wybierając się na wspólne wycieczki nie trzeba specjalnego przygotowania tylko sprawny rower i trochę odwagi za pierwszym razem. Alfa corocznie organizuje dwie cykliczne imprezy w mieście i powiecie. Pierwszą jest planowany w czerwcu dwudniowy Świdnicki Rajd Rowerowy, który w tym roku będzie organizowany po raz trzeci i poprowadzi przez Piaski wzdłuż Giełczwi do jej ujścia do Wieprza. Organizatorzy przewidzieli na trasie spotkanie z regionalistą Panem Lucjanem Świetlickim i historykiem w Trawnikach, tam również planowany jest nocleg. Druga cykliczna impreza to kolejna, już IV edycja rajdu O Błękitną Koszulkę Serca, która z inicjatywy ks. Janusza Kozłowskiego organizowana jest ok. 20 września z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu, a przeznaczona jest dla całych rodzin. W ostatnich latach w tej imprezie udział brało powyżej 100 rowerzystów, w wieku od przysłowiowych 3 do 103 lat. Obie te imprezy zdobywają uznanie wśród władz i instytucji naszego miasta i powiatu, które udzielają pomocy przy organizacji i wsparcie finansowe. Dla nieco zaawansowanych rowerzystów, którzy planują spędzić na dwóch kółkach urlop klub proponuje w tym roku, w ostatnim tygodniu lipca 8-dniowy rajd wzdłuż Bugu (ok 570km). Przemierzymy cały odcinek Bugu od jego wpływu na terytorium Polski do połączenia z Narwią i Zalewu Zegrzyńskiego. Oprócz imprez cyklicznych i dłuższych wyjazdów Alfa zaprasza na jednodniowe wycieczki. Za nami w tym roku jest już jazda z Noworoczną pochodnią pokoju w Święto Trzech Króli i rajd na powitanie wiosny w macu Jeszcze w kwietniu klub zaprasza na rajd do Krupe (k. Krasnegostawu), gdzie planowane jest spotkanie z grupami rowerzystów z Chełma i Krasnegostawu, a w „lany poniedziałek” na wycieczkę nad Jez. Piaseczno.

O wszystkich dalszych i bliższych wyprawach z Alfą na bieżąco możemy przeczytać na stronach www.rowerowyswidnik.pl, na których zamieszczane są szczegółowe plany i informacje o odbytych i planowanych imprezach, a na forum rowerzyści mogą wymieniać się opiniami i zgłaszać swoje propozycje co do jazd. Wszystkim rowerzystom w życzymy zawsze wiatru w plecy i z górki.

Last modified: 2 lipca 2020