Wiosna ach to ty!

Autor: |

Co prawda nie topieniem Marzanny, a kolorowym pochodem dzieci z Przedszkola nr 2 przywitały wiosnę.

Dzisiejszy poranek przywitał nas słońcem i bezchmurnym niebem. Nie ma się co dziwić, w końcu to pierwszy dzień wiosny! Na tę datę czeka wielu z nas. Pierwszy dzień wiosny symbolizuje koniec zimy i budzenie się do życia przyrody.

Jednym ze zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie Marzanny – kukły symbolizującej zimę. Obrzęd ten jest znany od co najmniej XV wieku. Dawniej Marzannę, zwaną także śmierteczką, topiono w czwartą niedzielę postu. Dopiero w drugiej połowie XX wieku zwyczaj ten zaczęto celebrować pierwszego dnia wiosny. Dziś Marzannę topimy, kiedyś obchodzono się z nią zdecydowanie surowiej. Po obejściu z kukłą domów, wychodzono za wieś i przy rzece lub stawie palono ją i wrzucano do wody. Po pozbyciu się ze wsi symbolu zimy, uroczyście wynoszono gaik, czyli zieloną gałąź, na której wisiały jaja i wstążki symbolizujące wiosnę.

W Polsce, zwyczaj topienia Marzanny w pierwszy dzień wiosny pojawił się w drugiej połowie XX wieku. W tradycji chłopskiej, gdzie kalendarz rolniczy i kościelny był przed kalendarzem astronomicznym, długo za pierwszy dzień wiosny uznawano 25 marca. Był to dzień Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Nazywano go m. in. dniem Matki Boskiej Roztwornej, bo wraz z wiosną otwierała ona ziemię dla nowych zasiewów.

Last modified: 2 lipca 2020