Więcej laptopów dla uczniów

Autor: |

Od piątku gminy znowu będą mogły składać wnioski o zakup laptopów lub tabletów dla uczniów. Do Świdnika z programu „Zdalna szkoła” tym razem może trafić 130 tys. zł.

Program „Zdalna szkoła” nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, ruszył kilka tygodni temu. W pierwszej turze miejscy urzędnicy mogli się starać o 100 tys. zł dofinansowania. Za tę kwotę udało się kupić 40 zestawów złożonych z laptopów, słuchawek oraz toreb. Trafiły one do szkół, a stąd do uczniów, którzy potrzebowali odpowiedniego sprzętu, żeby uczestniczyć w lekcjach online. Wcześniej do placówek dotarło również 12 tabletów użyczonych przez Urząd Marszałkowski.

– Udało się nam zaspokoić potrzeby sprzętowe uczniów, choć trudniejsza sytuacja jest w rodzinach wielodzietnych. Często zdarza się, że w takich domach kilkoro dzieci jest w wieku szkolnym i każde potrzebuje dostępu do komputera lub tabletu – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Pomocą dla większych rodzin ma być kolejna edycja programu „Zdalna Szkoła”. Na początku tygodnia ministerstwo ogłosiło termin kolejnego naboru wniosków.

– Zależy nam, aby gminy decydując o przekazaniu sprzętu pamiętały o potrzebach rodzin wielodzietnych. Jeden laptop na troje czy czworo dzieci w wieku szkolnym to za mało. Chcemy pomóc – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kwota dofinansowania o jaką mogą tym razem występować gminy, została uzależniona od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na ich terenie. W przypadku Świdnika to 130 tys. zł.

– Oczywiście złożymy wniosek o dofinansowanie. Zastanowimy się czy tym razem kupimy tablety, czy laptopy. Czekamy w tej chwili na dokładne zapotrzebowanie ze szkół – mówi E. Jankowska.

Po zakończeniu epidemii kupione za pieniądze ze „Zdalna Szkoła” laptopy i tablety wrócą do szkół i tam będą wykorzystywane przez uczniów.

Last modified: 2 czerwca 2020