Warto się badać

Autor: |

W miniony czwartek radni zadecydowali o zwiększeniu środków na programy prozdrowotne. Zamiast planowanych 30 tys. zł, będzie 91 tys. zł.

Pozwoli to na kontynuację trzyletniego profilaktycznego programu zapobiegania wadom postawy u dzieci.

– Mamy pewne zaległości powstałe w ubiegłym roku – zaznacza Mirosław Tarkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia, Sportu i Turystyki Rady Miasta. – Jestem pewien, że uda się je nadrobić. Badania dzieci zaplanowaliśmy tak, by przeprowadzić je na początku ich pobytu w szkole i na koniec trzeciej klasy. Zobaczymy w ten sposób, jaki efekt przyniosła realizacja programu profilaktycznego. W międzyczasie uczniowie, u których wykryto wady postawy powinni uczestniczyć w zajęciach gimnastyki korekcyjnej. Gmina zapewniła pieniądze na ich sfinansowanie, ale to rodzice muszą dopilnować, by dzieci z nich skorzystały.

Trudna sytuacja finansowa miasta sprawiła, że początkowo przeznaczono mniejsze środki na programy prozdrowotne. Dlatego członkowie komisji postanowili zrezygnować z najdroższego programu, czyli szczepień dwunastoletnich dziewczynek przeciwko rakowi szyjki macicy. Tym bardziej, że korzystało z nich coraz mniej młodych świdniczanek mimo spotkań z rodzicami i ogólnopolskiej akcji promocyjnej. Przyczyny były różne, między innymi przeciwwskazania zdrowotne, obawa rodziców przez nieznanymi jeszcze negatywnymi skutkami szczepionki, emigracja rodzin. Na realizację tego programu przeznaczano w dwóch kolejnych latach – 2009 i 2010 po 150 tys. zł, zaś na dwa pozostałe – wczesnego wykrywania raka piersi – 50 tys. zł i wykrywania wad postawy 10 tys. zł rocznie.

– Postanowiliśmy kontynuować te dwa ostatnie programy – mówi Mirosław Tarkowski. – Z programu wczesnego wykrywania raka piersi, najdłużej realizowanego w naszej gminie, mogą skorzystać już 28-letnie świdniczanki. Komisja o to zabiegała, gdyż statystyki medyczne pokazują, że coraz młodsze kobiety narażone są na schorzenia onkologiczne. Potwierdziły to również wyniki badań w naszym mieście. Wykryto wiele zmian chorobowych, które nieleczone mogą przekształcić się w nowotwór. Na 900 przebadanych pań w 2010 roku, u prawie połowy wykryto, między innymi torbiele, włókniaki. Z roku na rok te wskaźniki rosną. W ramach programu mogły one poddać się badaniom sprawdzającym oraz poradzić się lekarzy specjalistów.

źródło: Głos Świdnika

Last modified: 2 lipca 2020