Warto oddać krew!

Autor: |

Fot. Klub HDK-PCK
Ponad 6 litrów krwi pozyskano podczas ostatniej akcji, zorganizowanej przez Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik. Ambulans lubelskiego RCKiK czekał na chętnych przed zakładem.

– Zgłosiło się 18 osób, krew oddało 14. Na frekwencję miały zapewne wpływ deszczowa aura i okres urlopowy, jak też mnogość zbiórek w ostatnim czasie. Liczy się jednak każda kropla tego bezcennego leku, szczególnie potrzebnego w wakacje, kiedy dochodzi do wielu wypadków, a w bankach i szpitalach ciągle brakuje krwi każdej grupy – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy klubu.

W piątek krwiodawcom towarzyszyła ekipa TV Lublin. Materiał można obejrzeć na stronie Terenowe akcja poboru krwi (tvp.pl).

Dar życia

Od 6 czerwca do 6 sierpnia HDK-PCK zaprosił mieszkańców do udziału w 5 akcjach. Zgłosiło się do nich 105 osób, które oddały 47, 25 l krwi. Każdy krwiodawca otrzymał upominek. Świdniczanie uczestniczyli też w zbiórkach RCKiK w Lublinie. 39 osób oddało tam 17,55 l krwi.

–  W ciągu dwóch miesięcy 144 mieszkańców Świdnika oddało ponad 64 l krwi. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania za ten dar życia. To cisi bohaterowie, którzy ratują życie innym – dodaje A. Słotwiński.

Krwiodawcy na dożynkach

Zarząd klubu zaprasza do udziału w kolejnej zbiórce. Tym razem odbędzie się w Mełgwi, 29 sierpnia, z okazji Dożynek Powiatowych. Zainteresowani będą się mogli zgłaszać do budynku GOK w godz. 9.00-14.00. Powinni mieć przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty lub prawo jazdy. Muszą być  wypoczęci, po lekkim śniadaniu, a dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu. Osoby, które zażywają lekarstwa, nie będą mogły oddać krwi. Bezpieczeństwo dawców zapewnia pomiar temperatury, badanie wstępne, sprzęt ochrony osobistej, jednorazowy sprzęt do donacji i częsta dezynfekcja. 

Last modified: 13 sierpnia 2021