Wakacyjna zabawa z Pippi Langstrumpf

Autor: |

Któż z nas w dzieciństwie nie zaczytywał się w przygodach rudowłosej dziewczynki, której twarz usiana była piegami, a charakter przyprawiał o ból głowy niejednego dorosłego? Bohaterka serii książek Astrid Lindgren kończy w tym roku 75 lat. Z tej okazji Wydawnictwo Jung-off-ska ogłosiło ogólnopolski konkurs familijny pt. „75. urodziny, czyli lato z Pippi”. Jednym z jego ambasadorów została Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku.

– Otrzymaliśmy taką propozycję od wydawnictwa i postanowiliśmy włączyć się w jubileuszowe obchody – mówi Małgorzata Skakuj z Oddziału dla Dzieci, koordynatorka działań. – Przygody Pippi Langstrumpf dalej mają grono gorących zwolenników, choć nie są tak często wypożyczane jak kiedyś. Myślę, że nie będzie problemów ze znalezieniem chętnych do udziału w konkursie. Cieszymy się, że plastyczno-literackie zmagania skierowane są do rodzin. Artystyczny duet mogą stworzyć dziecko i dorosły – rodzic, pełnoletnie rodzeństwo, dziadkowie, wujek, ciocia. Na pewno będzie to fantastyczna zabawa dla wszystkich, a dla starszych również okazja do ponownego sięgnięcia po książkę i przypomnienia sobie szalonych historii Pippi. Do konkursu zapraszamy nie tylko świdniczan, ale także osoby z terenu powiatu.

Namaluj lub napisz

Przewidziano dwie kategorie konkursowe. Dzieciom do lat 12 organizatorzy proponują wykonanie pracy plastycznej pod hasłem „Pippi w malarstwie polskim i światowym”, czyli plastyczny wizerunek zwariowanej dziewczynki inspirowany twórczością dowolnego artysty żyjącego i tworzącego w I połowie XX wieku lub dawniej (Wyspiański, Matejko, Malczewski, Da Vinci, Bosch, Van Gogh i inni). Technika wykonania dzieła jest dowolna – rysowanie, malowanie, rzeźbienie, lepienie z gliny, plasteliny lub masy solnej, wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, grafika, kolaż, instalacje, videoart, konstrukcje z różnego tworzywa, na przykład papieru, materiału i sznurka.

Dzieci i młodzież do lat 16 mogą wykazać się talentem literackim i ułożyć „Limeryk o Pippi”, czyli krótki i wesoły wiersz, inspirowany postacią i przygodami książkowej bohaterki. Musi być napisany zgodnie z zasadami: 5 wersów o ustalonej liczbie sylab akcentowanych, o układzie rymów aabba. Na końcu pierwszego wersu zwykle występuje nazwa własna, najczęściej geograficzna.

Na prace biblioteka czeka do 21 września. Można je przynieść osobiście lub wysłać pocztą, na adres: MPBP, ul. Niepodległości 13, 21-040 Świdnik. 3 najlepsze dzieła z każdej kategorii przejdą do etapu ogólnopolskiego, który wyłoni zwycięzców. Ogłoszenie wyników nastąpi 14 listopada, w dniu 75. urodzin Pippi, na stronie organizatora. Nagrodami są, między innymi: weekend dla 4 osób, tj. 2+2 (dzieci do 12 lat) z wyżywieniem i bonem na zabiegi kosmetyczne w ośrodku Hotel & Spa Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, publikacje Wydawnictwa Jung-off-ska ze specjalną dedykacją i autografem Edyty Jungowskiej, vouchery prezentowe IKEA wartości 2000 zł lub 500 zł.

– Nasza biblioteka też przewiduje nagrody dla autorów wyróżnionych przez nas prac. Prawdopodobnie będą to upominki książkowe – dodaje pani Małgorzata. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie www.bibliotekaswidnik.pl oraz portalu FB i Instagramie.

Dodatkowe atrakcje

Przez cały okres trwania konkursu biblioteka będzie organizować dla dzieci różnorodne atrakcje związane z obchodami urodzin Pippi. Chce, między innymi, zorganizować spotkanie, podczas którego odczytane zostaną fragmenty książki Astrid Lindgren. Nadsyłane prace będą wykorzystywane przy teatrzyku Kamishibai. Dzieci odwiedzające placówkę udekorują tekturowe makiety Pippi i jej konia. Na swojej stronie i profilu placówka udostępni także materiały promocyjne przekazane przez wydawnictwo. Są to kolorowanki, zabawy rysunkowe, audiobooki oraz pliki video.

aw

Last modified: 28 lipca 2020